9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 72 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 72 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 72 Cevabı

J. Swift’in roman kahramanı seyyah Lemuel Gulliver; insan, hayvan, ağaç ve ot bütün canlıların tamamen bizimkine benzediği LiMi- putlar’ın ülkesine uğramıştı. Orada her şey bir parmak (inch) ile bir ayak arasında değişen ölçeklerdeydi Lilliputlar ortalama 6 parmak boyundaydı ve vücut yapıları da ona göre orantılıydı. Gulliver devler ülkesi Brobdingnag’ı da ziyaret etmişti. Bunlar da tamamen bize benziyorlardı, tek farkla ki onların boyları bizimkinin 12 katıydı.
Swift, her iki ülkedeki günlük hayatı (18. yüzyılda) bizimkine benzer bir şekilde tasvir etmiştir. Onun insan davranışlarına dair yorumları hâlâ okunmaya değer ancak o ölçeklerdeki insanların onun anlattığı gibi olamayacağına inanmak için sebeplerimiz bulunmaktadır.
Swift’ten uzun zaman önce Galileo insanın çok küçük ve çok büyük modellerinin insanlar gibi olamayacağını anlatmıştı ancak Swift’in Galileo’nun yazdıklarını okumadığı belli oluyor. Bir maddenin dış bir kuvvete karşı gösterdiği dayanıklılık kavramı ile kendi ağırlığına karşı gösterdiği dayanıklılık kavramı sıklıkla karıştırılmaktadır. Maddelerin dış bir kuvvete karşı gösterdiği dayanıklılık, maddenin kesit alanı ile doğru orantılı iken kendi ağırlığına karşı gösterdiği dayanıklılık kesit alanı ile doğru, hacmi ile ters orantılıdır.

Herhangi bir canlının boyutları sınırsız artabilir mi? Neden?

Doğada canlıların farklı boyutlarda olmasının onlara sağladığı dayanıklılık avantajlarına örnekler veriniz?

Dünyamızda yaşayan en büyük canlı 33,5 metre boyu ve 190 ton kütlesi ile mavi balinadır. Deniz canlılarının kara canlılarına göre daha büyük boyutlu olmasının temel sebepleri nelerdir?

Arılar model alınarak, geometrik oranları korunmak koşuluyla bir uçak inşa edeilebilir mi? Açıklayınız.

Bir canlı hücresi belirli bir büyüklüğe ulaştığında bölünerek çoğalmaktadır. Bu durumun hücrenin dayanıklılığına bir etkisi var mıdır?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 72 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 72 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!