9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 77 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 77 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 77 Cevabı

SANATA DÖNÜŞEN FİZİK
Ebru sanatı, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydedilen kâğıt süsleme sanatıdır. Süsleme için oluşturulan desenler, kaptaki suyun üzerinde kendine özgü tekniklerle hazırlanan boyaların sanatçının sabrı, bilgisi ve tecrübesi ile buluşmasının kâğıt üzerindeki yansımasıdır.
Ebru sanatında, ebru sanatçısı tarafından hazırlanan malzemelerin özellikleri çok önemlidir. Bu malzemelerden biri, tekne denilen kap içindeki sudur. Bunun için sanatçı, önce kırlarda yetişen yabani bir dikenin kurumuş öz suyu gibi doğal maddelerden oluşan karışımı belli ölçülerde suya ekler. Bitkileri, metal toprak oksitlerini ve soba kurumu gibi malzemeleri karıştırarak mermer üzerinde ezer, saf su ekleyerek suda çözünmeyen boyaları elde eder. Ardından sığırın safra kesesi tarafından salgılanan madde olan öd ile karıştırdığı bu boyaları, teknedeki sıcaklığı ayarlanmış suya bir fırça yardımıyla serpiştirir. Öd, boyaların birbirine karışmadan ve dağılmadan su üzerinde kalmalarını sağlar.
Tüm bu aşamalardan sonra sanatçı, boyaları serpiştirdiğinde oluşan renkli dairelere şekil verir. Emici özelliği olan hamur kâğıdını desen üzerine örtüp yavaşça çeker ve desenleri kâğıda geçirir. Böylelikle her uygulamada kullandığı karışım ve boya miktarı farklı olan sanatçının desenleri, örneği tek olan sanat eserine dönüştürür.

Ebru sanatının yapılması sürecinde gerçekleşen hangi işlemlerin/olayların aşağıda verilen kavramların etkisi ile gerçekleştiği söylenebilir?

Adezyon:…..
Kohezyon:……
Yüzey gerilimi:….
Kılcallık:….

Aşağıdaki etkilerin azaltılması/arttırılması 1. soruda belirlediğiniz işlemlerde ya da olaylarda ne gibi sonuçlara neden olabilir? Olası sonuçları belirleme sürecinde araştırma yapabilir, çevrenizdeki insanlarla konu hakkında tartışabilirsiniz.

Adezyon:……
Kohezyon:…..
Yüzey gerilimi:….
Kılcallık:…..

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 77 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 77 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!