Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

Aşağıda verilen metni göz önünde bulundurarak soruları cevaplayınız.

Türk sanat tarihinde özel bir yeri olan ebru, kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerindendir. Ebru, renklerin harika bir uyumunu sunmasının yanı sıra fizik ve kimya yasalarının da uygulandığı bir sanat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ebru suyuna yoğunluk vermek için kitre maddesi katılır. Ayrıca boyaların suyun üzerine serpildiğinde şemsiye gibi açılmasını ve su yüzeyinde tutunmasını sağlamak için safra asitleri içeren sığır ödünden yararlanılır. Ebru sanatında suda erimeyen ve yağ içermeyen toprak boyalar at kılından yapılmış özel fırçalarla suya eklenir. Ebru ustalarının kendi hazırladıkları at kılı fırçalar zamanla kıvrılır. Bu kıvrım, suda küçük girdaplar yaparak desenler oluşturmaya yarar. Tarak ve biz denilen özel araçlarla çiçekler ve çeşitli desenler yapılır. Son olarak birinci hamur kâğıt suyun yüzeyine bırakılır ve desen kâğıda geçer.

Ebru yapılırken suyun yüzey gerilimini artırmak için hangi madde kullanılmaktadır?

Boyanın su üzerine kapatılan kâğıda yapışmasında hangi kuvvet etkilidir?

Ebru suyuna batırılan fırça sudan çıkarılırken kıllarının birbirine yapışmasında hangi olay etkilidir?

Meşhur ebru sanatçısı Hazarfen Edhem Efendi “Ebru sihir gibidir, bazen tutar bazen tutmaz.” sözüyle ne kastetmiş olabilir?

Aşağıda günlük yaşamda gözlenen bazı olaylarla ilgili sorular sorulmuştur. Bu soruları cevaplayınız.

Musluktan damlayan bir su damlası neden küre şeklindedir?

Kontak lensin göze yapışmasında hangi kuvvet etkilidir?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 79 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar