9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Aşağıda her bir metin için farklı sorular bulunmaktadır. Soruları ilgili metinle ilişkilendirerek cevaplandırınız.

DETERJAN
Sıvı içerisine eklenen bazı maddeler aynı sıcaklıktaki sıvılar için ayırt edici olan yüzey gerili- mini etkiler. Eğer bir sıvıya yüzey gerilimini azaltacak bir madde eklenirse bu durum sıvının diğer maddeleri daha iyi ıslatmasını sağlar. Örneğin temizlik sırasında suyla birlikte deterjan ve sabun gibi maddelerin kullanılmasının nedeni budur. Suyun sıcak olması da yüzey gerilimin azalmasını sağlayarak temizliğin daha iyi ve kısa sürede yapılmasını sağlar.

Madenî bir para üzerine taşıncaya kadar damlatılabilen eşit hacimli damlacık sayısı, sıvıların yüzey geriliminin bir ölçüsü olarak alınabilir. A ve B sıvısı ile tuz kullanılarak farklı sıcaklıklarda yapılan damla sayısı ölçüm sonuçları yandaki tabloda bazı alanlar boş bırakılarak verilmiştir. Tabloyu tahminlerinize göre tamamlayınız. Aşağıda verilen bilgilerin doğru ya da yanlış olduğunu belirterek yanıtlarınızın gerekçelerini kısaca açıklayınız.

Temizlik yapılırken A sıvısının kullanılması B sıvısına göre daha iyi sonuç verir.

A ve B sıvılarının damla sayılarını eşitlemek için B soğutulmalıdır.

KÜÇÜK CANLILAR
Böcek, örümcek, kuş ve sürüngen gibi bazı canlı türleri suyun yüzeyinde ıslanmadan durabilir ve hareket edebilir. Bu canlıların bacaklarında bulunan ve suyu iten mikro ölçekte tüysü yapılar çoğunlukla ıslanmalarını engeller. Bacaklarının suya temas ettiği yerlere bakıldığında su yüzeyi, üzerinde esnek bir zar varmış gibi görünür. Bu gözlemler günümüzde yüzeylere kendi kendini temizleyebilme ya da bazı maddeleri itme özelliği kazandıran akıllı yüzey kaplamalarının üretmesi ve geliştirilmesinde rol oynamıştır. Nano teknoloji ile üretilen akıllı yüzey kaplamaları eşyaların temizliğinin kolaylaştırması, uzun süre kullanılması ve enerji tasarrufu sağlaması amacıyla kullanılmaktadır.

Canlıların su yüzeyinde durması ile benzerlik gösteren başka durumlara üç örnek yazınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!