Salı, Ağustos 16, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

Hangi eşyalar akıllı yüzey kaplamaları ile üretilmiş olabilir? Bu yüzeylerin amacına bağlı olarak kullanıldığı alanlara örnekler veriniz.

CAM
Suya batırılan cam boruda suyun yükselmesi, günlük hayatta örnekleri sıkça gözlemlenebilen bir olaydır. Bu durum, suya temas eden cam ve su molekülleri arasındaki çekim kuvvetinin su moleküllerinin arasındaki çekim kuvvetinden büyük olmasından kaynaklanır. Bununla birlikte borudaki yükselme, cam ve su molekülleri arasındaki çekim kuvveti ile suyun ağırlığı dengeleninceye kadar devam eder. Eğer cam boru içinde dengelenmiş suyun yüzeyine yakından bakılırsa yüzeyin çukur şeklinde olduğu fark edilir. Farklı türdeki maddelerin molekülleri arasındaki çekim kuvveti, sıvı moleküllerinin arasındaki çekim kuvvetinden küçük olduğunda ise sıvı yüzeyi tümsek şeklinde olur.

Cam boru, yer çekimi ivmesinin daha az olduğu bir yerde su kabına batırılırsa bu durum borudaki su yüksekliğini nasıl etkiler? Açıklayınız.

Kesit alanları eşit cam ve plastik boru su yüzeyine dik olarak batırılmıştır. Kaptaki su seviyesine göre borulardaki su yüzeylerinin cam boruda üstte, plastik boruda ise altta olduğu görülmüştür. Buna göre cam ve plastik borulardaki su yüzeylerinin şekli nasıl olmadır? Aşağıdaki borular üzerinde, yüzey şekillerini çiziniz. Gerekçenizi yazınız.

Günlük hayatta hangi olaylar, suya batırılan cam boruda suyun yükselmesi ile benzerlik gösterir? Üç örnek olay belirleyerek aşağıya yazınız.

Akıllı yüzey kaplaması ile kaplanmış eşyalar, maddelerin yüzey gerilimi etkisinden yararlanılarak üretilmektedir.

Benzer şekilde adezyon, kohezyon ve kılcallık etkilerinden de günlük hayatta yararlanılan alanlar nelerdir? Bu alanlara örnekler veriniz. Örneklerinizi belirleme sürecinde araştırma yapabilir, çevrenizdeki insanlarla konu hakkında tartışabilirsiniz.

Adezyon, kohezyon, kılcallık ve yüzey gerilimi etkilerinin dezavantaj oluşturduğu durumlar nelerdir? Dezavantajlardan kaynaklanan sorunları gidermek için neler yapıldığını açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 82 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar