Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

Aydındaki bir lisede Afrodisias antik kentine okul gezisi düzenlenmiştir. Geziye katılan öğrencilere tur rehberi tarafından metinde yer alan bilgiler verilmiştir. Metinden yola çıkarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

AFRODİSİAS STADYUMU

Afrodisias, Aydın İli’ne bağlı Karacasu ilçesinde yer alan antik bir kenttir. Adını aşk ve güzellik tanrıçası Afrodid’ten almıştır. Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biri olduğu gibi 2017de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de kaydedilmiştir. Antik dünyanın en iyi korunmuş stadyumu ve anıtsal tapınak kapısıyla ünlüdür. M.S. 1. yüzyılın sonlarında inşa edilen stadyum, tiyatro ile beraber şehrin yüksek kapasiteli seyirci binalarına olan ihtiyacını gidermiştir. Alışılageldik Yunan stadyumlarının aksine bu stadyumun her iki ucu da kapalıdır. Yaklaşık 30.000 kişi kapasitesine sahip olan stadyum, 270 m uzunluğunda ve 60 m genişliğindedir. Uzun kenarları hafif eliptik yapılmış ve bu pratik çözüm izleyicinin etkinlikleri daha rahat izlemesine olanak tanımıştır.
Stadyum, koşu, uzun atlama, güreş, disk atma ve cirit atma gibi geleneksel Yunan atletizm yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Sonrasında, Roma İmparatorları onuruna yapılan düzenli festival programlarının bir parçası olan gladyatör savaşları ve yaban hayvan dövüşleri gibi etkinlikler de burada yapılmıştır. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar stadyumun M.S. 400’lü yıllarda amfitiyatroya dönüştüğünü ortaya koymaktadır.

Öğrencilerin, geçmişi canlandırmak amacıyla düzenledikleri koşu yarışması stadyumun etrafında tam bir tur atıllarak sonlanır.Yarışmaya Ada, Emine, Karya, Mehmet ve Osman olmak üzere sadece 5 kişi katılır. Yarışmaya katılan öğrencilerden Ada birinci olurken Mehmet sonuncu olmuştur. Emine ile Osman yarışmayı aynı anda tamamlamışlardır. Öğrencilerin yarışmayı tamamlama süreleri grafikte verildiği gibidir. Grafikte I, II, III, IV ve V numaraları hangi öğrenci isimlerini temsil etmektedir? Belirtiniz.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar