9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

Atmosferdeki su buharı ve çiy ile ilgili verilen metni okuyunuz ve soruları metinden yararlanarak cevaplayınız.

Atmosferde bulunan su buharının su döngüsünde önemli bir görevi vardır. İçinde su buharı bulunmayan havaya kuru hava, su buharı içeren havaya ise nemli hava denir. Havadaki su buharına nem denir. Havadaki su buharının gram cinsinden miktarı mutlak nem ile ifade edilir. Belirli bir sıcaklıkta havadaki su buharının kısmi basıncının, suyun buhar basıncına oranına bağıl nem denir. Bağıl nem yüzde (%) ile gösterilir. Bağıl nem en fazla %100 olur. Bağıl nemin %100 olması, havanın artık suyla doyurulmuş olması demektir. Bu durumda hava daha fazla su alamayacak ve havaya katılmaya çalışan buhar yoğunlaşarak sıvı hâline dönüşecektir. Bağıl nem %100 den küçük bir değerdeyse buharlaşma gözlenir. Mesela havanın bağıl nemi %50 ise yağmur yağma ihtimali olmayabilir fakat bağıl nem oranı % 95 ise büyük ihtimalle yağmur yağacaktır. Hava sıcaklığı arttıkça nem oranı da artar. Hava soğudukça mutlak nem oranı azalır. Yaz aylarında hava sıcaklığı yüksek olduğu için mutlak nem oranı da artar, mutlak nem oranı arttıkça bunaltıcı bir hava oluşur.
Hava sıcaklığının gece saatlerinde ani düşmesiyle havadaki su buharı yoğunlaşır ve yeryüzünü su damlacıkları kaplar. Buna çiy denir. Genellikle ilkbahar mevsiminde sabahları cisimlerin üzerinde, bitkilerin yapraklarında su damlacıkları oluşur. Bu damlacıklar yağmur damlası değildir, geceleri havanın soğumasıyla havada bulunan su buharının yoğunlaşarak oluşturduğu damlacıklardır.

Cem hava sıcaklığı çok yüksek olmamasına rağmen neden çok bunalmıştır? Açıklayınız.

Antalya’da yaşayan Cem, temmuz ayında evde sıcaktan bunalmıştır. Hava sıcaklığını merak ederek duvarda asılı termometrenin 32 oC’yi gösterdiğini görmüştür. Bu değerin yüksek olmadığını düşünen Cem, havanın neden bu kadar bunaltıcı olduğunu çözmeye çalışmıştır. Cem’in aklına bunun sebebinin bağıl nem ile ilgili olabileceği gelmiş ve 32 °C’deki bağıl nemin %66 olduğunu öğrenir. Cem, keşke bir yağmur yağsa da serinlesek der. Havada yağış oluşup oluşmayacağına dair fikriniz nedir? Açıklayınız.

Genellikle yaz aylarında sahil bölgelerinde yaşayan insanların bir kısmının yaylalara göç etmelerinin nedenleri neler olabilir? Açıklayınız.

Beren ailesiyle köyde yaşayan kuzenlerinin yanına gider. Akşam olunca Beren ve kuzenleri kahvaltıdan sonra bahçede top oynamayı planlarlar. Sabah olur kahvaltı yaparlar. Hep birlikte bahçeye giderler. Beren çimlerin ıslak olduğunu görür. Dedesine “Dede gece yağmur mu yağdı?” diye sorar. Dedesi “Hayır yavrum.” der ve Beren’in kafası karışır. Bu olayın ne olduğunu ve neden kaynaklandığını Beren’e nasıl açıklardınız?

  • Cevap:
    9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!