Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 7 Cevabı

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 7 Cevabı

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 7 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 7 Cevabı

Kimya tarihinde adı sıkça geçen kimya bilimine katkıda bulunmuş bazı düşünür ve bilim insanlarının isimleri ve yaptığı çalışmalar aşağıda verilmiştir. Düşünür ve bilim insanları ile ilgili aşağıda verilen bilgileri okuyarak soruları cevaplayınız.

Empedokies: Dört Öge Kuramını ortaya atan ilk düşünürdür. Empledoklese göre canlılık; canlının katı kısımlarını oluşturan toprak, sıvı kısımlarına oluşturan su, solumayı sağlayan hava ve canlılığın özü olan ruhu oluşturan ateştir.

Demokritos: Atom kavramını, maddenin en küçük ve bölünemeyen eşit nicelikli tanecikleri olarak tanımlamıştır. Su ve demir atomları gerçekte birbirinin aynısıdır. Su atomları pürüzsüz ve yuvarlak olduğundan birbiri üzerine kenetlenemez ve birbiri üzerinden kayar. Oysa demir atomları sert, sivri, pürüzlü olduklarından birbirine yapışır ve sert bir cisim oluşturur.

Aristo: Elementleri ikişer ikişer karşılıklı olarak birbirinin zıttı olan dört özellikle (sıcak, soğuk, ıslak, kuru) ilişkilendirmiştir. Dört elementin özelliklerini hava; sıcak-ıslak, ateş; sıcak-kuru, su; soğuk- ıslak, toprak; soğuk-kuru olarak eşleştirmiştir. Cabir Bin Hayyan: îlk laboratuvarı kurmuştur. Deneylerde kullanılan bazı aletleri tasarlayıp nasıl  kullanılacağını açıklamıştır. îmbik aletini kullanarak esans ve bazı asitleri elde etmiştir. Kıbrıs taşı, zaç yağı, vitriol ve tuz ruhu gibi maddeleri elde etmiştir.

Ebubekir er-Razi: Büyük hekim ve simyacı olup kimya alanındaki tecrübesini ve bilgilerini tıp alanında kullanmıştır. îlk kez çiçek ve kızamık hastalıklarının tedavisini sağlamıştır. Kostik sodayı, gliserini ve formik asidi elde etmiştir. Robert Boyle: Elementleri maddenin parçalanamayan yapı taşları olarak tanımlamıştır. îlk kez element ve bileşiğin doğru tanımını yapmıştır. Buna göre element bir özellik değil, kendinden başka elementlere ayrılamayan bir maddedir. Tüm bileşikler, elementlerin birleşmesinden oluşur. Antoine Laurent de Lavoisier: Kütlenin Korunumu Yasasını bulmuştur. Bu yasayı “Madde yoktan var, vardan yok edilemez.” sözleriyle açıklamıştır. Modern kimyanın kurucusu olarak bilinir.

Tarihte ilk laboratuvarı Cabir Bin Hayyan kurmuştur. Cabir Bin Hayyan’ın laboratuvar kurmasının bilimsel gelişmelere nasıl bir katkısı olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 7 Cevabı

9. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 7 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar