9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 106 Cevabı

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 106  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 106 Cevabı

Bilgi: Ceviz bahçesinin bakımında örnekleme yöntemleri ile zararlılar, hastalıklar ve yabancı otların yoğunlukları belirlenir ve zararlıların ekonomik zarar eşiğine ulaşıp ulaşmadığı saptanır.
Zararlıların ve doğal düşmanların örnekleme yöntemlerinden birisi de aşağıdaki gibidir:
Ceviz bahçelerinde pek çok zararlı ve yararlı tür vardır. Bu zararlı ve yararlıların yıl içindeki popülasyon değişimleri ile zararlıların ekonomik zarar eşiğine ulaşıp ulaşmadıklarını saptamak, ekonomik zarar eşiğine ulaşanların mücadelesine yararlıların durumları göz önünde bulundurularak karar verebilmek amacıyla periyodik sayımlar yapılır. Bu örneklemeler, bahçelerdeki toplam ağaç sayıları dikkate alınarak yapılır. Örneklemelerin bütün bahçeyi temsil edecek şekilde değişik yerlerden alınmasına dikkat edilmelidir (1. Tablo).

Yukarıdaki tabloda ceviz bahçesinin alanına ve ağaç sayısına göre örnek skalası verilmiştir. Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1) Örneklem alınacak ağaç sayısı 39 olan bir ceviz bahçesinin dekar olarak alanını veren aralığı yazınız.

2) 66 dekar ceviz bahçesi bulunan Mehmet Amca’nın bahçesinden alınacak örneklem ağaç sayısı, 45 dekar ceviz bahçesi bulunan Hasan Amca’nın bahçesinden alınacak örneklem ağaç sayısından en fazla kaç adet fazla olabilir?

3) Ayşe Teyze’nin ortak sınırı olmayan 25 dekar ve 56 dekar büyüklüğünde iki farklı ceviz bahçesi vardır. Bu bahçelerinden aldığı toplam örneklem ağaç sayısı x adettir. 56 dekar büyüklüğündeki ceviz bahçesi ile ortak sınırı olan 50 dekar büyüklüğündeki satılık ceviz bahçesini alarak bu iki bahçeyi birleştirmiştir. Son durumda bahçelerinden aldığı örneklem ağaç sayısı y adettir. x + y aralığını bulunuz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 106 Cevabı

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 106 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!