Salı, Ağustos 16, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı

Bir arazinin içinde veya çevresinde bulunan fazla suyun araziye açılan kanallara boru döşenerek kontrollü ve hızlı bir şekilde arazi dışında bulunan su toplama yatağına atılma işlemine “drenaj” denir. Drenaj işlemi özel olarak üretilmiş drenaj boruları uygun şekilde kesilerek yapılır.

Çiftçi Mustafa Bey, fazla su tutmasını önlemek için tarlasına yukarıda verilen şekilde görülen ABDC dörtgeni biçimindeki kanallara boru döşeterek drenaj yaptıracaktır. Kanalları açan ekip, B ile C köşeleri arasına da doğrusal olarak kanal açılıp boru döşenmesinin ayrıca A ile D köşelerinden [ BC ] kanalına dikler indirilmesinin ve bu dikler boyunca kanallar açılarak boru döşenmesinin uygun olacağını belirtmiştir.

• ABDC dörtgeni biçimindeki kanalların A ve D köşelerinde oluşan BAC ve BDC açılarının ölçüleri 90 ar derecedir.
• A ile C arasındaki kanalın uzunluğu 20 m, B ile D arasındaki kanalın uzunluğu 40 m dir.
• A ve D köşelerinden [BC] kanalına indirilen diklerin [BC] kanalıyla kesiştiği noktalar sırasıyla F ve E olarak işaretlendiğinde | EF | = 3 • | FC | tir.
• Drenaj borularının standart uzunlukları ve fiyatları aşağıdaki tabloda gösterildiği şekildedir:

Yukarıdaki görsele ve verilen bilgilere göre aşağıda yer alan soruları sırasıyla cevaplayınız.

Drenaj kanalının A ile B arasındaki kısmı kaç metredir?

B ile C arasına döşenen borunun Mustafa Bey’e maliyeti en az kaç Türk lirasıdır?

Boru döşenirken örneğin uzunluk 53 m ise bir adet 30 m lik boru alınacak, bir adet de 25 m lik borunun 2 metresi kesilerek bu iki boru birleştirilecektir. 40 m lik bir uzunluğa boru döşenirken maliyetin düşük olması açısından iki adet 20 m lik boru kullanılmalıdır.
Buna göre tüm drenaj işlemi bittiğinde boru döşeyen ekip tablodaki standart uzunluktaki borulardan en az kaç adet boru kullanır?
(√2≅1,4 m ve √7 ≅ 2,6 m, √14 ≅ 3,7 m alınacaktır.)

  • Cevap:
    9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı 9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı

9. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 219 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar