Cuma, Mayıs 27, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 102 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 102 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 102 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 102 Cevabı

gram) gümüş ödemekle eğer bir köle büyü yaptı ise mutlaka ölümle cezalandırılırdı. İlk Çağ medeniyetlerinde olduğu gibi Hitit toplumunda da köle sınıfının bulunduğu ve bunların genellikle kentlerde oturarak asillere hizmet ettikleri anlaşılmaktadır. Hitit Kanunları’na göre köleler de mal mülk sahibi olabiliyorlar, hatta zenginleşen köleler, bedelini ödeyerek “hür”ler sınıfına geçebiliyorlardı. Üstelik “kuşata” vermek şartıyla bir köle, hür bir kadınla evlenebiliyordu. Hitit toplumunun çekirdeğini teşkil eden aile, bütün Hint-Avrupalı kavimlerde olduğu gibi, baba erkil idi. Aile hukukuna göre evliliklerde damat, kıza “kuşata” denilen bir ağırlık parası veriyordu. Baba evinden çıkarken de kıza baba mirasına karşılık olarak “ivaru” denilen bir çeyiz parası veriliyordu. Ancak Hititlerde erkeğin kadın üzerindeki hakkı, Romalılarda olduğu gibi sınırsız, kayıtsız ve şartsız değildi. Diğer Ön Asya kavimlerinde boşanma hakkı sadece erkeğe tanındığı hâlde Hitit toplumunda bu hak, kadınlara da tanınmıştır ki bu da Hitit kadınının boşanma hürriyetine sahip olduğunu, başka bir tabirle erkeğin tutsağı olmadığını, açık ve net bir biçimde ispat etmektedir.

Aşağıdaki SWOT analiz şemasını görsel ve metni birlikte değerlendirerek doldurunuz ve sınıfta arkadaşlarınızla
paylaşınız.

Kendinizi Hitit mahkemelerinde çalışan bir memur olarak hayal ediniz. Sizden yaşadığınız devrin diğer medeniyetlerini de göz önünde bulundurarak, Hitit ülkesinin adalet sisteminin SWOT analizini (Kurumların yeterliliklerini belirlemek için geliştirilmiştir. Bir kurumun kuvvetli ve zayıf yönlerini, karşılaştığı fırsatları ve tehditleri belirlemek için kullanılır.) yapmanız ve Hitit kralına rapor olarak sunmanız istenmektedir.Şemayı doldururken aşağıdaki sorulardan yararlanmanız size yardımcı olacaktır.
Hitit hukukunun güçlü yönlerini belirlemek için: Neleri iyi yapabiliyor, üstün noktaları nelerdir?
Hitit hukuk ve kanunlarının kaynağı neye dayanmaktadır? Kanunların koruyuculuğu ve uygulanması
ile ilgili gücü nereden almaktadırlar?
Hitit hukukunun zayıf yönlerini belirlemek için: Neleri düzeltmeli, iyileştirmeli?
Hitit hukukunun fırsatlarını belirlemek için: Hitit Devleti’nin hukuk politikalarındaki değişimler
nelerdir?
Hitit hukukunun tehditlerini belirlemek için: Daha iyi bir adalet sisteminin önündeki engeller  nelerdir?

Hitit kanunlarını kadınlara tanınan haklar açısından diğer medeniyetlerle kıyasladığınızda neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 102 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 102 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar