Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

Aşağıda metinleri okuyup soruları cevaplandırınız.

TÜRKİYE SELÇUKLU DEVLETİ’NİN KURULUŞU

Türkiye Selçukluları (1077-1308) Büyük Selçuklular gibi Oğuzların Kınık boyu tarafından kuruldu. Hanedandan olan ve Büyük Selçuklu Sultanlığı tahtında hak iddia eden Kutalmışoğlu Süleymanşah taht mücadelesini kaybedince merkezden uzaklaştırılmak amacıyla Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah tarafından Anadolu’nun fethine memur edildi. Sultan Melikşah bu kararıyla aynı zamanda Türkistan’dan gelen konargöçer Türkmenleri Anadolu’ya yönlendirerek yeni yurtlar bulmayı ve Türk-İslam kültürünün burada yayılmasını amaçladı. Anadolu’ya gelen Süleymanşah kısa zamanda İznik’e kadar Anadolu’nun önemli bir kısmını ele geçirerek Büyük Selçuklu Sultanlığı’na bağlı Türkiye Selçuklu Devleti’ni kurdu. Birçok Oğuz boyundan oluşan devlet, merkezi bir yapıya sahipti. Süleymanşah bir yandan fetihlerde bulunurken diğer yandan Bizans’ın içinde bulunduğu karışık durumundan faydalanmak için taht kavgalarında taraf oldu. İzlediği siyasetle kısa sürede Anadolu’da sınırlarını genişletti. Süleymanşah’ın bu başarısında izlediği siyaset kadar doğudan gelen savaşçı özelliklere sahip konargöçer Türkmenlerin yeni devlete sağladığı nüfus desteği de önemli bir etken oldu.

KUTSAL ROMA- GERMEN İMPARATORLUĞU

Kutsal Roma- Germen İmparatorluğu (962-1806) Batı ve Orta Avrupa’da hüküm sürmüş monarşik bir krallıktır. Ülke federal bir yapıda olup birçok prenslikten oluşuyordu. Topraklar Habsburg,Hohenzollern, Wettin, Wittelsbach Oldenburg gibi birçok hanedan tarafından yönetiliyordu. İmparatorluğun idari yapısı böyle olmasına rağmen Kutsal Roma imparatorları sadece Habsburg Hanedanı’ndan seçiliyordu. İmparatorların yetkileri sınırsız olmayıp farklı kurumlar tarafından sınırlandırılmıştı. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun en ünlü hükümdarı Şarlken’di. Babası Habsburg hanedanından Hollanda lordu, annesi Aragon ve Kastilya prensesi idi. Genç yaşta Burgonya Dükü olarak ilan edilen Şarlken, anne tarafından büyük babasının 1516 yılında ölümüyle Kastilya, Aragon, Napoli ve Sicilya krallıklarının başına geçti. Kutsal Roma İmparatoru olan dedesinin ölümü üzerine 28 Haziran 1519’da Alman İmparatoru oldu. 26 Ekim 1520’de katedralde resmi bir törenle Kutsal Roma Germen İmparatoru ilan edildi. Şubat 1530’da papa tarafından Kutsal Roma- Germen İmparatoru olarak kutsandı. Şarlken’in amacı Avrupa’nın tamamını ele geçirerek büyük bir Katolik imparatorluğu oluşturmaktı.

Selçuklu Devleti ile Roma-Germen İmparatorluğu’ndaki tahta geçiş usulü ve idari alandaki farklılıkları yorumlayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı 9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar