Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı

Verilen metinden hareketle, Orta Çağ’da Orta Asya’da yaşayan Türklerin askerî organizasyon biçimini GZFT analizi yöntemi ile inceleyiniz. Bu analizi yaparken Orta Asya’nın iklimini, coğrafyasını ve çevresindeki siyasi yapıları göz önünde bulundurunuz. Coğrafya ve tarih atlaslarınızdan da faydalanınız.

Dünya tarihindeki en önemli ve güçlü atlı kavimler, doğuda Türkler, batıda ise Cermenlerdi. Aynı hayat tarzı içinde yaşayan, özellikle Doğu Cermenlerin içtimai hayatları ile teşkilâtları Türklerinkine çok benziyordu. Orta Asya’daki bazı iklim ve hayat şartları insanları konargöçer yaşamaya mecbur ediyordu. Ziraat yapılabilecek bölgeler azdı. Hayvancılık, Orta Asya Türk ekonomisinin temelini teşkil ediyordu. Anadolu’yu fetheden Türklerde de durum aynı idi. Orta Asyalıların ellerinde sayıları yüz binleri bulan, hatta Çinli tarihçilerin dediklerine bakılırsa, milyonları aşan hayvanları vardı. Ordu, halk; halk ise ordu idi. İster gece ister gündüz olsun, herkesin kulakları, her an tetikteydi. Gece ve gündüz, nöbetçiler ile gözcülerin konması, askerliğin değil; sivil hayatın ihmal edilemez gereklerindendi. Kimlerin nerelerde oturacakları ve kimlerin nerelerde hayvanlarını otlatacakları, binlerce senelik bir tecrübe içinde gelişmiş ve Orta Asya törelerince kalıplaşmış kaideler idiler. Bu sebeple, Türk toplumlarının savaş düzenlerine geçmesi için dakikalar bile kâfi idi. Toplum ve ailede disiplin ile düzen, hayatta kalmanın tek şartı idi. Bir saat inceliği ile işlemeyen toplumlara hayat yoktu. Bu sebeple Türk devletlerinin özelliklerini, devletleri kuran hakanlarda değil; eski Türk ailesinin düzen ve zihniyetinde aramak lazımdı.

GÜÇLÜ YÖNLERİ

ZAYIF YÖNLERİ

FIRSATLAR

TEHDİTLER

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı 9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 123 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar