Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Haçlılar, ordularını geleneksel olarak çok sayıda küçük birime ayırır ve ardından onları, savaş alanında önceden belirlenmiş bir düzende yerleştirirlerdi. Süvari ve piyade ortak hareket ederdi. Taktiksel olarak, I.Haçlı Seferi’nde piyadenin savaş alanındaki rolü, atından düsen süvarileri ve atları öldürmek, kendi şövalyelerinin ata binmesine yardım etmek, yaralıları taşımaktı.

1099 yılında Kudüs’ün ele geçirilmesi hem savunma hem kuşatma tekniklerine iyi bir örnektir. Şehri savunan Müslüman Fatımilerin Haçlılardan daha kalabalık olması Haçlıların, şehri kuşatarak açlığa mahkum etme seçeneğini yok etmişti. Bu nedenle Haçlıların komutanı, şehre saldırmaya karar verdi. Haçlılar, Müslümanların şehri savunan burçlara eklediği pamuk ve samandan korumaları tutuşturmak için mangonellerle sıvı ateş fırlattılar. Merdivenler, mancınık taşıyan tekerlekli küçük ahşap kaleler, bir koçbaşı ve geleneksel harp kulesiyle şehre hücum ettiler. Müslümanlar da yaklaşan kulelere taş ve sıvı ateş yağdırdı. Su kıtlığı yaşanıyor ve Franklar, sıcak çöl rüzgârında kavruluyordu. Sonunda, Haçlıların komutanı, tahta bir köprünün üzerindeki birliği, harp kulesini kullanarak şehrin duvarlarına yönlendirdi. Diğerleri de merdivenlerle surlara tırmandı. Kudüs, 13-14 Temmuz 1099’da düştü. Haçlılar çok sayıda kadın, erkek ve çocuğu katletti.

Görseli incelediğinizde Haçlı askerlerin silahları, savaş taktikleri ve kıyafetleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sizce görselde ve metinde feodalizme ait hangi unsurlar vardır?

Orta Çağ’ın askerî anlayışıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Orta Çağ’dan günümüze askeri organizasyon, silahlar ve savaş taktiklerini değişim ve süreklilik açısından yorumlayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı 9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar