Cuma, Mayıs 27, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız.

ROMA HUKUKUNU GÜNÜMÜZE TAŞIYAN İMPARATOR: JUSTİNİANUS

Bir şehir devletinde medeni hukuk olarak ortaya çıkan Roma hukuku, yüzyıllar boyunca yargıçların önerisiyle halk tarafından yürürlüğe konan yasalara değil de, varlıklı sınıfa dahil olan hukuk adamlarının faaliyetlerine dayanmıştır. Bu hukukçular yurttaşlardan gelen taleplere cevap verirken çeşitli somut vakaları inceleyip yorumlayarak hukukun gelişimine katkıda bulunurdu.

Kamu yasalarında olduğu gibi, hukukçuların fikirleri de resmî olarak bir araya getirilmez ve zaman geçtikçe ister istemez tam olarak hatırlanmasına imkân olmazdı. Aynı şey senato müzakereleri ve yargıçların emirnameleri için de söz konusuydu.

Ülke yasaları neredeyse Roma tarihinin sonuna kadar resmî olarak hiç derlenmedi. Roma İmparatorluğu 395’te Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı ve Batı Roma İmparatorluğu 476’da yıkıldı.

Doğu Roma İmparatoru Justinianus hukuk görevlilerinden ve uzmanlarından oluşan bir komisyon kurarak dava sürelerini kısaltmak amacıyla imparatorluk yasalarının derlenmesini sağladı. Bu amaçla komisyona asıl metinler üzerinde ekleme veya çıkarma yapmak suretiyle değişiklik yapma ve dağınık halde bulunan yasaları tek bir düzenlemede toplama yetkisi verdi. Bu derleme, 7 Nisan 529’da “Cumhuriyet Yasalarının Derlemesi” adı verilen yasayla yürürlüğe girdi. Justinianus bu çalışmayı: “Roma adaletinin en kutsal tapınağı dikildi. ”, “1400 yıldır toplanmamış bulunan eski hukukun tümü âdeta bir kaleye konur gibi bir araya getirildi.” sözleriyle açıkladı.

Batı’da imparatorluğun çöküşü, farklı hayat tarzları benimsemiş kavimlerin gelişi ve genelleşen fakirlik Roma hukukunun terk edilmesine yol açtı. Roma hukukunun zamanımıza kadar sürecek olan parlak gelişmesinin başlangıcı XI. yy. sonlarına doğru Avrupa toplumunda görülen canlanma hareketiyle gerçekleşti. Haçlı Seferleri, Hindistan yolunun aranması gibi hareketler, yeni hayat imkânları ve yeni ticaret ufukları bulmak isteyen Avrupalıları, birbirleri ile temasa geçirmesi yeni ihtiyaçları doğurdu.

Batı Avrupa’daki mal-para değişimin gelişmesine paralel olarak basit mal sahipleri arasındaki alım-satım, ariyet (emanet), borç, sözleşme ve diğer yükümlülükler gibi tüm ilişkileri ortaya koyan bir hukuk olarak, özel mülkiyete ilişkin en kusursuz sistem olma özelliğini taşıyan Roma hukuku XII. yüzyıldan itibaren yayıldı.

Sizce hukuk kurallarının yazılı hâle getirilmesi ve ülkenin her yerinde aynı şekilde uygulanması neden önemlidir?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar