Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 138 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 138 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 138 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 138 Cevabı

MAGNA CARTA LIBERTATUM

1. (…) Bu fermanla bizim ve bütün varislerimizin adına teyit ettik ki İngiltere kilisesi hür olacak, haklarında kısıtlama yapılmayacak, hürriyetlerinin bütünlüğüne dokunulmayacaktır.

12. Krallığımızda ülkemizin Genel Meclisi’nin izni olmadıkça zorla askerlik hizmeti karşılığı olarak vergi ya da yardım parası alınamaz.

20. Özgür bir adam suçun derecesine göre küçük bir suç için yalnızca para cezasına çarptırılabilir. Büyük çaplı bir suç, suçun büyüklüğüne göre para cezasına çarptırılabilir ve bir tüccar da malları korunarak aynı şekilde cezalandırılabilir. Bir cani, eğer bizim merhametimize mazhar olursa, para cezasına çarptırılabilir.

38. Bundan böyle hiçbir hâkim herhangi bir kimseyi ilgili olayda doğru ve güvenilir deliller ortaya koymadan dava edemez.

39. Kendi zümresine ait bir hüküm ya da ülkenin ilgili yasalarına uygun olarak verilen bir karar olmadıkça hiçbir özgür kişi tutuklanamaz, hapse atılamaz, mal ve mülkü elinden alınamaz, sürgüne yollanamaz ya da herhangi bir biçimde kötü muameleye maruz bırakılamaz.

40. Kimseye hakkı ya da adaleti satmayacağız, men etmeyeceğiz ya da geciktirmeyeceğiz.

41. Bütün tüccarlar yerleşmiş geleneklere tabi olmak koşuluyla kanunsuz vergilerden muaf olarak alışveriş için kara veya deniz yoluyla emniyetli bir şekilde İngiltere’nin dışına çıkabilirler, İngiltere’ye girebilirler ya da transit geçiş yapabilirler. Bu olanakları, bize karşı savaşan bir ülkenin tüccarı olma durumu hariç savaş zamanında da güvence altındadır. Bize karşı savaşan ülkenin tüccarları, savaş başladığında ülkemizde bulunurlarsa biz ya da başyargıcımız, bize karşı savaşan ülkedeki tüccarlarımızın nasıl muamele gördüklerini öğrenene değin mal ve can güvenliği sağlanarak gözaltına alınacaklardır. Eğer bizim tüccarlarımız orada bir zarar görmemişse onlar da
ülkemizde emniyet içinde olacaklardır.

Magna Carta’nın verilen maddeleriyle kendi maddelerinizi içerik bakımından karşılaştırdığınızda
neler söyleyebilirsiniz?

Magna Carta’nın 41. maddesini günümüz uluslararası ilişkileri açısından değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz?

Fermanda kişi hak ve özgürlükleri açısından dikkat çeken madde sizce hangisidir? Açıklayınız.

Magna Carta genel anlamda günümüzün hangi temel hak ve hürriyetlerine vurgu yapmaktadır?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 138 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 138 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar