Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 150 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 150 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 150 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 150 Cevabı

İÇ ASYA

Türkler tarihte ilk olarak İç Asyada görüldü. Yüksek dağlar, bozkırlar ve çöllerle kaplı, iklimi sert olan bu coğrafya doğuda Moğolistan ve Çin, batıda Hazar Denizi, kuzeyde Altay Dağları ve Kırgız bozkırları, güneyde Tibet Platosu ve Hindukuş Dağları ile çevrilidir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar Türk topluluklarının yurdu olan bu coğrafyanın adı Türkistandır. Türkistanda Türklere ait ilk kültürel izlere Ural-Altay Dağları çevresinde rastlanmaktadır. İç Asyada bozkırlar ve çöllerin bulunduğu geniş düzlükler, yüksekliği bazı yerlerde 7400 m’ye kadar ulaşan sıradağlar ve bunların arasında büyük çukurluklar ile göller yer almaktadır. İç Asyada şiddetli karasal iklim hüküm sürmektedir. Yaz aylarında sıcaklık 40 dereceyi aşar, ocak ve şubat aylarında ise -50 dereceye kadar düşer.

Aşağıdaki tabloda yer alan soruları görselleri ve metni birlikte değerlendirerek cevaplayınız.

1. İlk Çağda İç Asyada yaşayan Türk topluluklarına mensup biri olduğunuzu hayal ediniz. Bu coğrafyada hayatta kalmak ve topluluğunuzun varlığını devam ettirmek size bağlı… İklimi sert ve kurak olan bu coğrafyada düşmanlarınıza karşı güçlü bir şekilde ayakta kalabilmek için yeni bir hayat tarzı tasarlamanız gerekmektedir. Bunun için tabloda verilen ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

SORULAR İPUÇLARI NEDEN?
1. Hangi hayat tarzını seçeceksiniz? Yerleşmek, konargöçerlik
2. Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız? Avcılık-toplayıcılık
Hayvancılık
Tarımsal üretim yapmak
3. Ne tür bir barınakta kalacaksınız Taş ev Kıl çadır Mağara
4. Boylar arası mücadelede yok olmamak ve varlığınızı devam ettirmek için kuracağınız orduda kimlere görev vereceksiniz? Kadınlar
Erkekler
Gençler
Yaşlılar
5. Hayvanlarınızın bu zorlu koşullarda hayatta kalması için hangi mevsimsel tedbirleri alacaksınız? Yazın dağlarda ve yüksek platolarda, kışın ovalarda yaşamak.
Yazın ovalarda, kışın dağlarda ve yüksek platolarda yaşamak.
6. Bu zorlu şartlarda hangi hayvanlardan faydalanacaksınız? At           Keçi     Sığır

Koyun   Deve    Köpek

7. Hayvanlar arasında salgın bir hastalık ortaya çıkarsa ne yapacaksınız? Bulunduğunuz bölgeden göç etmek
Hastalığın geçmesini beklemek Hayvanları aşılamak Hayvanlara ilaç vermek
8. Bulunduğunuz bölgede kuraklık olursa ne yapacaksınız? Bulunduğunuz bölgeden göç etmek
Kuraklığın geçmesini beklemek
9. Nasıl bir yönetim tarzı belirleyeceksiniz?
  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 150 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 150 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar