Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 157 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 157 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 157 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 157 Cevabı

Durum 1 ve Durum 2’de verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Durum 1:

Güneş daha kendini göstermemişti. Vakit kurak bir yazın sabahına doğru ilerliyor, gecenin son saatleri yaşanıyordu. Uzun süredir yağmur yağmamıştı. Hayvanlar otlak sıkıntısı çekiyordu. Sıcak etkisini o kadar çok hissettiriyordu ki kışın ısındıran kıl çadırlar bu sefer serinletmeye vazifeliydi sanki. Herkes çadırındaydı. Birden güm güm güm diye sesler geldi. Davullar çalıyordu. Uzaktan bir at görüldü. Üstünde binicisi yok gibiydi. Başta Hakan olmak üzere yanındakiler otağlarından çıkmıştı bile. At yaklaştıkça yaralı bir savaşçıyı taşıdığı belli belirsiz seçiliyordu. Savaşçının son görevini yapmaya yemin etmiş bir hâli vardı. Bir çatışmada yaralandığı belliydi. Son sözleri ağzından döküldü: “Hakan’ım Çinliler..” diyebildi. Oracıkta canını verdi. Hakan bu savaşçıyı yeni otlaklar ve sulak alanlar bulmak için keşfe çıkarmıştı. Belli ki bu sırada Çin askerlerinin saldırısına uğramıştı. Üstelik daha geçen ay Çinliler elçi göndermişler, Hakandan barış dilemişlerdi. Hakan da kabul etmişti. Hakan çok sinirlendi. Bu saldırı karşılıksız kalamazdı. Çünkü Türk töresi gereği Hakan, milletin can ve mal güvenliğinden sorumluydu. Ayrıca bu saldırı tüm millete yapılmış gibi kabul edilirdi. “Türk Oğuz beyleri, millet işitin!.. Üstte gök çökmese, altta yer delinmese Türk milleti; ilini, töreni kim bozabilir!..”

Durum 2:

Öğleye doğru sıcaklık kendini iyiden iyiye hissettirmişti. Her çadıra adil bir şekilde su ve yiyecek dağıtılıyordu. Ancak kuraklık artık dayanılmaz bir noktaya gelmişti. Hakan otağında diğer beylerle görüşüyordu. Bu sırada bir bağırtı duyuldu. Birkaç çadırda açlık ve susuzluktan bazı insanların öldüğü konuşuluyordu. Hakan, hemen bu kişilerin yakınlarının yanına gitti. Onlarla dertleşti. Bu esnada uzaktan bir çoban geldi. Çok korkmuştu. “Hakanım, hayvanlarımızı epeydir otlatamadık, açlık ve susuzluk yerini hastalığa bıraktı. Hayvanların çoğunu da kaybetmeye başladık. Üstelik bu durum salgın bir hastalığa da yol açabilir.” dedi. Herkes çaresizce Hakan’a baktı. Ondan bir medet umarcasına… Hakan’ın kafasında ise atalarından kalma sözler yankılanıyordu yine. “Tanrı buyurduğu için, kendi kutum (talihim) var olduğu için ben, hakan olarak tahta oturdum. Tahtıma oturunca aç, yoksul, dağınık milleti topladım. Yoksul milleti zengin kıldım. Az milleti çok kıldım.”

Durum 1 ve Durum 2de karşılaşılan sorun sizce ne olabilir? İkişer cümle ile özetleyiniz.

Durum 1:

Durum 2:

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 157 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 157 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar