Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 181 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 181 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 181 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 181 Cevabı

Aşağıdaki soruları metinleri dikkate alarak cevaplayınız.

METİN 1: Cahiliye

Arapların İslamiyet’ten önceki tarihlerinin cahiliye kelimesiyle ifade edilmesinde; onların hayat tarzına bedeviliğin hâkim olması, çevrelerinde yaşayan insanlara göre medeniyet bakımından geri kalmaları, puta tapmaları, kötülük yapmalarını önleyen bir dine, bir peygambere ve semavi bir kitaba sahip olmamaları gibi sebepler sıralanmıştır.
“Cahiliye Davası” Cahiliye çağrısı demektir ki bir kimsenin kabile mensuplarından yardım istemek için onlara, “Ey filân oğulları, yetişiniz!” diye bağırmasıdır. Bu çığlığı işiten kabile halkı toplanarak çağrıyı yapan kimseye, haklı veya haksız, zalim veya mazlum olsun yardım ederdi. Asil sayılanlar daima haklı kabul edilmiş ve adaletten yoksun bir hayat yaşamışlardır.

METİN 2: Arap Tarihi ve Cahiliye Çağı

Bu devirdeki halkın yaşayışı bütün müesseseleriyle iyice kavranırsa İslam tarihi daha kolay anlaşılabilir. Arapların özellikle de Mekke ve Taif halkının, ticari alanda kurdukları üstünlük ve bu üstünlüğe dayanan imtiyazlı durumları iyice belirtilmeden, İslamiyet’in yerleşmesine ve yayılmasına karşı gösterdikleri direnç ve engel olma çabalarının manası anlaşılamaz. İslamiyet tutunup gelişirse, düzenlenen yerli panayırlarda desteklenen ticaret üstünlüklerinin elden çıkacağını, uzun zamandır kendi başlarına buyruk, hiçbir siyasi ve idari otorite tanımadan sürdürüp gittikleri yaşayışın, katlanılması zor bir mükellefiyetler zinciri altına gireceklerini düşünüyorlardı.

Arap Yarımadası’nda siyasi birliğin kurulamamasının sebepleri neler olabilir?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 181 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 181  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar