Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

Aşağıdaki metni dikkate alarak soruları cevaplayınız.

MEDİNE SÖZLEŞMESİ

Mekke’den Medine’ye gerçekleştirilen hicretten sonra Hz. Muhammed önderliğinde Medine’de yaşayan Müslümanlar, Yahudiler ve müşrik Araplar arasında Medine Sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmenin bazı maddeleri şunlardır:
• Allah’ın zimmeti, himaye ve teminatı tektir, dolayısıyla müminlerden -yetki bakımından- en aşağı derecede olan birinin kabul ettiği himaye onların hepsini bağlar, zira müminler birbirinin kardeşidir.
• Yahudilerden bize tâbi olanlar, zulme uğramadan ve onların düşmanlarıyla yardımlaşmadan yardımımıza hak kazanacaktır.
• Müminler arasında geçerli olan barış tektir. Hiçbir mümin Allah yolunda girilen bir savaşta diğer müminleri hariç tutarak bir anlaşma imzalayamaz; anlaşma ancak müminler arasında eşitlik ve adalet çerçevesinde yapılacaktır.
• Bu yazının içeriğini kabul eden, Allah’a ve ahiret gününe inanan bir müminin bir katile yardım etmesi ve ona sığınacak yer bulması helal değildir; katile yardım eden veya sığınacak yer gösteren kimse kıyamet günü Allah’ın lanet ve gazabına uğrayacaktır ve artık kendisinden ne bir para ne de bir taviz kabul edilecektir.
• Üzerinde ihtilâfa düşülen konular, Allah’a ve resulü Muhammed’e arz edilecektir.
• Yahudilerin dinleri kendilerine, müminlerin dinleri de kendilerinedir.
• Hiçbir kimse müttefiklerine karşı suç işleyemez; mazluma muhakkak yardım edilecektir.
• Yahudiler, Müslümanların yanında savaştıkları müddetçe harcamalara katılacaklardır.
• Himaye altındaki kimse bizzat himaye eden gibidir; kendisine ne zulmedilir ne de kendisi zulüm işleyebilir.
• Eğer Yahudiler, Müslümanlar tarafından barış antlaşması yapmaya veya barış antlaşmasına katılmaya davet olunursa bunu kabul edip anlaşmaya iştirak edeceklerdir. Eğer Yahudiler, Müslümanlara aynı şeyleri teklif edecek olursa müminler de aynı sorumlulukları yerine getireceklerdir. Din uğruna yapılacak savaşlar bu hükümlere tâbi değildir.
• Bu vesika, haksız bir icraatta bulunan veya suç işleyenlere ayrıcalık sağlamaz yahut cezalandırılmasına engel olmaz. Savaş için yola çıkanlar da Medine’de kalanlar da emniyet içinde olacaktır; haksız bir fiil ve suç işlenmesi hâli müstesnadır. İyilik yapanlar ve sorumluluğunun bilincinde olanlar Allah ve resulünün himayesi altındadır.

Hz. Muhammed’in böyle bir sözleşme hazırlatmasının gerekçeleri neler olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 195 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar