Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

Medreselerinde daha çok lisan ve edebiyata önem verdikleri anlaşılan Endülüs Emevileri, Endülüs’te muhtelif medrese ve eğitim kurumu açmışlardı. Nitekim el-Hakem, siyasi faaliyetlerinin parlaklığı yanında kendisi bir ilim adamı idi. Başşehrin Ulu Cami’nde (Kurtuba Mescidi) tesis edilen Kordova (Kurtuba) Üniversitesi hem Kahiredeki el-Ezher hem de Bağdat’taki Nizamiye Medresesi’nden daha önce kurulmuştu. Buraya sadece Ispanya’dan değil Avrupa, Afrika ve Asya’dan birçok talebe geliyordu. Bunların bir kısmı Müslüman bir kısmı da Hristiyandı. İslam ülkelerinden bu üniversiteye âlimler cezp (çekme, bağlama) edilmişti.
Başşehirdeki bu üniversiteden ayrı olarak burada, dünyanın en zengin kütüphanesi de kurulmuştu. Halife el-Hakem’in İskenderiye, Dımaşk (Şam) ve Bağdat’a gönderdiği memurlar, şehirlerdeki kitapçı dükkânlarını dolaşıp araştırır, satın alınacakları satın alırdı. Endülüs’te meydana getirilen kültür ortamının umumi seviyesi bu devirde o kadar yüksek bir noktaya ulaşmıştı ki Dozy (Hollandalı Doğu bilimci), heyecanlı bir şekilde “O devirde hemen herkes Endülüs’te okuma yazma biliyordu” demiştir.
Müslüman İspanyada bütün bunlar olurken aynı asırda Hristiyan Avrupa’da…

Avrupa, Afrika ve Asya’dan farklı dinlere mensup birçok öğrencinin Kurtuba Üniversitesi’ni tercih etmelerinin gerekçeleri neler olabilir?

Âlimlerin, Kurtuba Üniversitesi’nde çalışmaları için ne gibi faaliyetler yapılmış olabilir?

Bir şehirde zengin bir kütüphanenin bulunması, o şehre ne gibi avantajlar sağlayabilir?

“Müslüman İspanyada bütün bunlar olurken aynı asırda Hristiyan Avrupa’da.” şeklinde başlayan paragrafın devamına yazılabilecek üç cümle sizce ne olmalıdır?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı 9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 210 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar