Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplandırınız.

TOLUNOĞULLARI

Türk-İslam tarihi ve medeniyeti açısından önemli bir yere sahip olan Tolunoğulları, müstakil bir devlet olmakla birlikte Abbasilere bağlılıklarını şeklen sürdürmüş; idari, siyasi, askerî ve adli teşkilat bakımından önceki kurumları devam ettirmiştir. Devletin kurucusu Ahmed b. Tolun ve oğlu Humareveyh zamanında Mısır, tarihinin en parlak devirlerinden birini yaşamıştır. Kısacası bu dönem refah, imar, ilim ve irfan devri olmuştur. Her ikisi de âlim ve edipleri korumuş, mimari ve kültürel faaliyetleri teşvik etmiştir.
Tolunoğulları zamanında Mısırda ekonomi canlanmış, ziraat önemli ölçüde gelişmiş ve ülkede refah yaygınlaşmıştır. Sulama işlerine önem veren Ahmed b. Tolun; ekilebilir arazileri çoğaltmış, yeni su kanalları açtırmıştır. Ziraatın yanı sıra dokumacılık başta olmak üzere el sanatları gelişmiş, hükûmet tarafından kaliteli kumaşların dokunduğu bir dokuma evi açılmıştır. Sabun, şeker ve savaş aletleri üretiminde, iç ve dış ticaret alanında önemli ilerleme sağlanmıştır. Mısır’ın doğu-batı ticaret yolları üzerinde bulunmasını dikkate alarak taşıma amaçlı pek çok gemi ve kayık yaptıran Ahmed b. Tolun, kendi adını taşıyan caminin bir tarafına da çarşı inşa ettirmiştir. Cebelyeşkür adlı tepe üzerinde inşa edilen yapı, günümüzde Mısırda esas biçimini koruyan en eski camidir. Ahmed b. Tolun camide görev yapmak üzere bir doktor görevlendirmiş, cemaatten hastalananların tedavisinde kullanılacak ilaçların bulunduğu bir eczane kurmuştur. Hükümdar ayrıca bütün hastaların ücretsiz tedavisi için bir hastane (bimaristan) inşa ettirmiştir.

Türk-İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Tolunoğullarının bu saygıyı elde etmelerinde etkili olan unsurlar nelerdir?

Bir ülkede âlim ve ediplerin saygı görmesini o ülkenin gelişmişlik düzeyi ile ilişki kurarak değerlendiriniz.

“Tolunoğulları Devleti sosyal devlet özelliği göstermektedir.” yargısını metin içindeki hangi kanıtlarla destekleyebilirsiniz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı 9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 214 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar