Cuma, Mayıs 27, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı

Verilen metinlere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

MÜSLÜMAN HEKİM SABİT’İN ŞAŞIRTICI HATIRASI

Haçlı Seferleri sırasında Müslüman yazar îbn-i Munkız, Müslüman bir hekimden dinlediği hatırayı şöyle aktarmaktadır:
Şayzar emiri olan amcam, Munaytira kalesindeki Frenk komşumuzun hatırını kıramamış ve onun hasta dostlarına bakması için, bizim usta hekimimiz Sabit’i bir süre için onun yanına göndermişti. Ama Sabit, Frenklerin yanından hemencecik geri dönmüştü. Buna şaşırarak, “Bu kadar kısa zamanda hastaları nasıl iyi ettin?” diye sorduk.
Hekim dedi ki:
Bana bacağında şiş olan bir atlıyı getirdiler. Bir de hummadan bitkin hâle gelmiş bir kadın. Birincisine toplayıcı bir irin akıtıcı yakı yapıştırdım. Şiş indi iyiye doğru gitmeye başladı. Kadına da bitki cinsinden besinlerle perhiz tavsiye ettim. 0 da iyileşmeye yüz tuttu.
Derken bir Frenk hekimi geldi ve -Bu hekimlikten bir şey anlamıyor- dedi. Sonra atlıya dönerek:
Hangisi daha işine gelir? Tek bacakla yaşamak mı, yoksa iki bacakla ölmek mi? diye sordu. 0 da, tek bacakla yaşamak dedi. Bunun Üzerine Frenk hekimi, bir baltayla hastanın bacağını kesti. Zavallı adam o saat öldü.
Bundan sonra kadını muayene etti. Bu kadının kafasına şeytan girmiş dedi. Kadının saçlarını kazıttı ve kafasının üzerindeki deriyi yüzerek tuzla ovdu. Kadın da öldü.

Orta Çağda İslam medeniyetindeki tıp biliminin gelişmişlik düzeyi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Müslüman hekim Sabit’in tedavi yöntemi ile Frenk hekimin tedavi yöntemini kıyasladığınızda nasıl bir çıkarımda bulunabilirsiniz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı 9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 231 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar