Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfa9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 275 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 275 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 275 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 275 Cevabı

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

Tuğrul Beyden itibaren hükümdarlar ve Türk büyükleri İslam dünyasının her tarafını cami, medrese, kütüphane, tıp mektebi, hastane, imaret, zaviye ve kervansaraylar ile doldurmuşlardır. Türkistan kütüphaneleri çok eski ve zengindir. îbn-i Sina Buharada, Samani hükümdarının kimsenin görmediği kitaplarla dolu bir kütüphanesinde, tetkikler yapmıştır. İslam dünyasında çok büyük kütüphaneler vardır fakat Moğol İstilası ile çoğu mahvolmuştur. Hülagü ile birlikte Bağdat ve Suriye seferlerine katılan Nasreddin Tusi, bu kargaşada topladığı kitaplardan Meragadaki büyük rasathane yanında bir kütüphane kurmuştur ki burada 400 bin cilt yazma eser toplanmıştır. Melikşah, büyük paralar harcayarak önce İsfahanda sonra da Bağdat’ta birer rasathane kurdur- muştur. Burada devrin büyük matematik ve astronomi âlimleri olan Ömer Hayyam, Ebu’l-Mu- zaffer İsfizarî, Meymün bin-Necib el-Vasitî ve başkalarını rasat işlerine memur etmiştir. Bu rasatlardan sonra Melikşah’ın “Celaleddin” lakabına nispetle yeni bir Celâli takvimi hazırlanmıştır. Bu takvime göre 21 Mart 471 H. / 1079 yeni bir tarih başlangıcı olarak kabul edilmiş ve takvim hazırlanırken güneş yılı esas alınmıştır.

Selçuklu Dönemi’nde inşa edilen yapıları, genel amaçlarına göre sınıflandırınız.

Sosyal:
İlmî:
Mali:

Türkistan kütüphanelerinin çok eski ve zengin olmasının kültürel hayata etkileri neler olabilir?

“Selçuklu Dönemi’nde astronomi alanında çalışmalar yapılmıştır.” yargısını metindeki hangi kanıtlarla destekleyebilirsiniz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 275 Cevabı

9. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 275  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar