Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa...

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10 Cevabı

Bazı sanat eserleri, sanatçısının önüne geçmiştir. Resim alanında Leonardo Da Vincinin “Mona Li- sa”sı, Edvard Munch’un “Çığlık”ı, Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu bunlar arasında sayılabilir. Müzik alanında Mozart’ın “Twinkle Twinkle Little Star”, yani “Daha Dün Annemizin” şeklinde çevirdiğimiz bir halk ezgisi üzerine piyano denemeleri yaptığı şirin eseri ya da Türk Marşı, edebiyat alanında Reşat Nuri Güntekin’in “Yaprak Dökümü” ve “Çalıkuşu” romanları, Rıfat İlgaz’ın sinemaya uyarlanarak Türk sinemasının klasikleri arasında yer alan “Hababam Sınıfı” romanı sanatçılarının önüne geçmiş eserler arasında sayılabilir.

Giocondo olarak da bilinen ünlü Mona Lisa tablosunun, yapıldığı dönemden bugüne ününün artarak sürmesinin nedeni ne olabilir?

Mona Lisa’yı ait olduğu tablodan çıkarıp bir roman kahramanı yapmak isteseniz onu hangi koşullarda yaşamış, nasıl biri olarak anlatırdınız? Karakter özellikleri, yaşadığı dönem ve çevre ile mesleği vb. başlıkları da düşünerek bir paragraf yazınız.

2. metinde size sanat eserleri mi yoksa eserlerin sanatçıları mı daha tanıdık geldi?

Sizin de aklınıza gelen ama sanatçısını bilmediğiniz sanat eserlerine örnekler veriniz. Eserlerin yaratıcılarının aklınıza gelmemesinin nedenleri neler olabilir?

Farklı sanat dallarına uyarlanan edebî eserlerden üç tanesine örnek veriniz.

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10 Cevabı 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 10 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar