Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa...

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121 Cevabı

Aşağıdaki metinleri okuyarak soruları cevaplayınız (Alıntılanan metinlerin aslına sadık kalınmıştır.).

 ŞİİR
Nerde bir yangın çıksa şair yanar içinde Nerde çiçekler açsa bir şair var içinde Hiçbir yapı-kapı yok şiirin girmediği Şiirin tohumları yeşerir kar içinde.
Abdurrahim KARAKOÇ
Karakoç, A. (2005). Gerdanlık-III. İstanbul:
Alperen.
2. Metin
(…) Güzeli arayan, ruhu dinginliğe ve huzura ulaştıran sanatlardan biri de şiirdir. Çok sayıda sanat kolu bulunduğuna göre bunların aralarında da farklılıklar olmalıdır. Öyleyse bu noktada şiir, nasıl bir sanattır? diye sormamız gerekir. Ahmet Hamdi Tanpınar, şiire “bir iç kale sanatı” olarak bakmaktadır. Yani insanın, dış dünyada gördüğü olaylar ve nesnelerden etkilenerek iç dünyasında, hayal dünyasında şekillendirdiği duygularını kelimelerle örmesi, kelimelerin arasına duygu harcını katarak bir anlam ve duygu bütünlüğü oluşturmasıdır. (…)
Özden, H. Ö. (2019). “Şiir ve Yahya Kemal”. MillîMecmûa. Ankara: Ötüken.

1.) a) İki metni konuları açısından karşılaştırdığınızda hangi çıkarımlara ulaşıyorsunuz? Bu çıkarımlara ulaşmanızda metinlerdeki hangi ifadeler etkili olmuştur? Yazınız.
b) Bu iki metnin aynı konuyu farklı biçimde ifade etmesinin nedenleri neler olabilir? Düşüncelerinizi yazınız.

2. Birinci metin düzyazı, ikinci metin şiir biçiminde ifade edilseydi bu iki metinde hangi özellikler değişirdi? Gerekçeleri ile yazınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121 Cevabı 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 121 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar