Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa...

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 175 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 175  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 175  Cevabı

Aşağıdaki masalı okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

PARLAK AT
Bir varmış, bir yokmuş. Allah’ın kulu pek çokmuş. Çok söylemesi çok günahmış. Evvel zamanda Keloğlanın yaşamakta olduğu şehrin padişahına çok güzel bir yorgan hediye getirmişler.
Padişah “Bu yorganı çok beğendim, dünyada bu yorganın bir benzeri de yoktur.” demiş. Bunun üzerine orada hazır bulunan Keloğlan, “Padişahım devin bir yorganı var, bir yorganı var ki dünyada eşi bulunmaz. Bu size hediye gelen yorgan onun yanında hiç kalır.” demiş.
Bunun üzerine padişah, “Bu yorganı bana kim getirebilir?” deyince Keloğlan, “Ben getiririm efendim.” demiş. Padişah da “Peki, git getir bakalım.” demiş.
Keloğlan, bir kutuya çokça bit ve pire toplayıp devin evine doğru gelmiş. Bir kenara saklanıp devin uyumasını beklemiş. Dev uyandı mı sessizce eve girip getirdiği biti pireyi devin yorganına boşaltıp dışarı çıkmış.
Dev, biraz sonra kaşınarak uyanmış. Işığı yakmış, bakmış, yorganının üzeri bit ve pire dolu: “Ben böyle yorgan istemem!” deyip yorganı kaldırıp kapıya atmış.
Keloğlan, dev eve geri girince hemen yorganı almış, bitini ve piresini temizleyip padişaha götürmüş. Padişah, görünce yorgana bayılmış. “Aferin Keloğlan, doğrusu çok güzel bir yorganmış.” demiş.
(…)
(Düzenlenmiştir.)
A.S. Aslan, Çankırı Masalları, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, 2017.
(Danışman: Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu)
1. a) “Bu yorganı çok beğendim, dünyada bu yorganın bir benzeri de yoktur.” cümlesinde bağlaç ve hâl eki olan “de”nin yazımını gösteren iki kullanım vardır. Hangisinin bağlaç, hangisinin hâl eki olduğunu sebepleriyle yazınız.
b) “Dev uyandı mı sessizce eve girip getirdiği biti pireyi devin yorganına boşaltıp dışarı çıkmış.” cümlesinde kullanılan “mı” ekinin türü ve cümleye kattığı anlam nedir?
2. a) “…biryorganı var ki dünyada eşi bulunmaz.” cümlesindeki bağlaç olan sözcüğü bulunuz. Bu sözcüğün cümleye hangi anlamı katmış olabileceğini belirtiniz.

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 175 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 175  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar