Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa...

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 187 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 187 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 187 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruları metne göre cevaplayınız.
(…)
O TOPRAKLAR BİZİMDİ
Manaydan gecenin tam ortasında çıktılar. Ama tümü birden değil. îki arabayla çıktılar. Arabanın birinde bir çuval buğday, öbüründe bir çuval. Yani tutulurlarsa birinci arabadaki buğday elden gidecek, öbürleri ise geri dönecekler. İkinci arabada bizim Çibin Seyyar’ın oğluyla başka biri daha var. Gittiler. Or’u sabaha yakın bir zamanda, karanlık yeryüzünden kalkmadan önce, geçeceklerdi. Or Kapıya yaklaşırlarken daha karanlıkmış ortalık. Yolun sağ tarafında çalılar çatırdar gibi olmuş. Taz Kamil atın yularlarını çekmiş, hayvanı durdurmuş. Ama besmele çekip arabadan inmeye vakit kalmadan yine çalılar çatırdamış ve at homurdanarak arabayı gerisin geri itmiş. Taz Kamil korkmuş. Eh, korkmuş ama insanoğlu bu, ne kadar korkar! Bir çalı bu zelzele değil ya! Etrafta yaşayan insan yok. Tanrının ovası bu! Korkulu mezar taşlarını insanlar yaparlar, çalıyı Tanrı, diye düşünmüş Taz Kamil, arabadan inmiş çalılara doğru yürümüş. Ama çalılara varmadan çalıların gerisinden büyük bir karaca atlamış, Taz Kamil’in arabasının ilerlediği yolun tam ortasında durmuş, kafasını kaldırıp Taz Kamile bakmış. Ova bu oğlum, ova! Kırım dağlarındaki karacalara da benzemiyormuş. Çok boynuzlu. Uzun boynuzlu. Duruyormuş yolun ortasında, kafası dimdik bizim Taz Kamile bakıyormuş. Gerilemiş Kamil. Gerisin geri arabaya yaklaşmış, arabasının tahtasını tutmuş; Rabbi-Yessir üstüne Rabbi-Yessir. Sonra usulcacık arabasına tırmanmış ve atının yularlarını eline almış. Karşıdaki karaca sıçraya sıçraya arabadan bir yüz adım kadar uzaklaşmış, durmuş, kafasını gene Taz Kamil’den yana çevirmiş. Sonra neredendir gelip Kamil’in kulaklarına sokulan bir uğultuyla fısıltılı “Veba!”, “Veba!” sesleri ilişmiş. Öyle babam!.. Taz Kamil de “îza semi’tüm bit-tauni” ayetini hatırlar hatırlamaz arabasını geri Manay’a çevirmiş. Manay’a dönerken yolda Or Kapı’ya ilerleyen bizim Çibin’in oğluna rastlamış, gördüklerini bir bir anlatmış. Ama inanmamışlar, ötekiler. Ovada karaca ne arar, demişler. Ama yok babam; Taz Kamil göreceğini görmüş, duyacağını duymuş, söyleyeceğini söylemiş; ayakları kesin gitmem, demiş. Helal hayvan gavur memleketinden geldi, Müslümanlara haber veriyor, demiş. Benim yerim Manay, ölürsem de Manay, kalırsam da Manay! demiş…”
(…)
Cengiz Dağcı, O Topraklar Bizimdi

1. Taz Kamil’in yola çıkmasına sebep olabilecek üç olayı aşağıdaki tabloya yazınız.

Birinci olay
İkinci olay
Üçüncü olay
  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 187 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 187  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar