Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa...

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 37 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 37 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 37  Cevabı

İskender Pala’ya ait “Mesel” kitabından alınan “İkilem” başlıklı parçayı okuyunuz. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
İKİLEM
İşitti ki çok kitap okuyan bir arkadaşı, bazı yanlış dedikodu ve haberlere kapılıp kendisine gücenmişti. Üzüldü. Derken, çok okumaktan dolayı arkadaşının gözünden rahatsızlandığını duydu. Şimdi onun ziyaretine gitmeli mi, gitmemeli miydi? Doğrusu hassas bir konuydu. Çünkü sevilen biri hasta ziyaretinde bulunursa hasta mutlu olurdu da hoşlanmadığı birisi gelirse gönlüne kasavet düşebilirdi. Bir işin kârı zararına değmeyecekse o işi yapmamak yeğ bilinirdi. Sonunda kararını verdi, sünnete uyacak, hastayı ziyarete gidecekti.
Arkadaşını, kitaplardan ayrılmanın kederiyle köşe minderinde kurulmuş, elinde tespih, zikrederken buldu. Bir yandan da parmağıyla gözünü ovuşturup duruyordu. Belli ki gözü mikrop kapmış ve ovuşturulmaktan deva azdırıp içine kızıl kan oturmuştu. Buna rağmen arkadaşı hala eline sahip olamıyor, ısrarla kaşıyordu. Hoş geldin faslı bitince biraz hastalığından anlatmasını istedi. Hani belki bir çare olabilirdi. Ama onun cevabı şakayla karışık bir yakınma oldu:
“Nasıl olsun, eski dostum, durmadan elim gözümü yoklayıp, ‘A gözüm nicesin; benziyor ki iyicesin!’ temennisinde; gözümse, ‘Gerçi perişan ve harabatım, ama ey elim sen gelmeyince pek rahatım!’ deyip durmada.”
Yanından ayrılınca düşündü durdu, acaba arkadaşı hastalığın seyrini açıklamak için mi böyle söylemişti, yoksa kendisini ziyaretiyle alakalı olarak bir imada mı bulunmuştu? Ziyaretinden memnun mu olmuştu, yoksa huzursuz mu?
(Metin, aslına sadık kalınarak alınmıştır.) İskender Pala, Mesel, Kapı Yayınları, İstanbul, 2016.
Kelime Dağarcığı
Harabat: Yıkılmış yerler, yıkıntılar, harabeler, viraneler.

1.) Parçaya göre hasta ile ziyaretçi arasındaki problem nedir? Kendinizi önce hasta sonra da ziyaretçi yerine koyarak probleme çözümler üretiniz.

2. Yukarıdaki parçadan hareketle bir gün içinde yaşadığınız üç çatışma örneği yazınız.
a)
b)
c)

3.) Günlük hayatta karşılaştığınız çatışmaları nasıl çözüme kavuşturuyorsunuz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 37 Cevabı 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 37 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 37 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar