9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 432 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 432 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 432  Cevabı

Millî Edebiyat Döneminde mektup-hikâye örneği veren yazarlar arasında ise Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Bir Ölünün Mektupları), Halide Edip Adıvar (İmzasız Mektuplar), Reşat Nuri Güntekin (Sönmüş Yıldızlar) gibi isimler yer almaktadır. Bu isimlere Cumhuriyet Döneminde Memduh Şevket Esendal (Bir Kadının Mektubu), Sait Faik Abasıyanık (Sevgilime Mektuplar), Haldun Taner (Şeytan Tüyü), Oğuz Atay (Bir Mektup), Mustafa Kutlu (Menekşeli Mektup) gibi yazarları da ekleyebiliriz.
Hikâye ve romanın dışında, mektup biçiminde kaleme alınmış seyahat/gezi kitapları arasında Halit Ziya Uşaklıgil’in Almanya Mektupları (1915-1916), Cenap Şahabettin’in Avrupa Mektupları (1919, yb.1997) ve Hac Yolunda (1909, yb.1996), Ahmet Rasim’in Romanya Mektupları (1917), Falih Rıfkı Atayın Londra Konferansı Mektupları (1933) yer alır.

1.) Edebiyatımızda, mektup türünün anlatım özelliklerini birçok sanatçımızın diğer türlerde kullanmasının nedenleri sizce neler olabilir?

2. Bir araştırmacı olsaydınız edebiyatımızın hangi dönemine ait mektup örneklerini ve bu türde eser vermiş sanatçıları araştırmak isterdiniz? Neden?

3.) Metinde Tanzimat’tan günümüze kadar mektup türünde yazılmış ya da mektup türünün özelliklerini gösteren eser sayısının edebiyatımızın önceki dönemlerine göre daha fazla olduğu belirtilmektedir. Sizce bunun nedenleri neler olabilir?

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 432 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 432 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!