9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 439 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 439  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 439 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız (Alıntılanan metnin aslına sadık kalınmıştır.).
İstanbul’dan Paris’e 8 Aralık 1933
Sana dün akşam yazacaktım. Sonra, bu sabah yazarım derken… Derken senin mektubun geldi… Tam mektubunun gelmesinden önce de ben, nihayet mektubumu bitirip postaya vermiştim.
Küçücüğüm. Ayın 20’sinde burada olacağın doğru mu? Kesinleşti mi? Yani, üç hafta sonra sana kavuşabileceğim demek. O zaman mesafelere ölüm. Engin denizlerle, kilometreler yerin dibine batsın. Bucişim. Şeker çocuğum. Bütün mesafeleri bir torbaya dolduralım ve sonradan da bu torbayı denize atalım. Birlikte Adalara gidelim. Haydi bakalım… Senin Memiş’in şairliği üzerinde!
Şiir, uzun süredir semtime uğramamıştı! Bu akşam, cümbür cemaat sinemaya gittik. Gördüğümüz filmin adını sanını bile hatırlamıyorum… Fakat içerisinde öyle yerler vardı ki… Sanki içimde, çok yakınımdaki bir yerlerde gizli anıları uyandırsın diye, özellikle filme eklemişlerdi… O anılar ki hâlâ yerlerinde sıcacıklar! O kadar yakınımdaki bir geçmişten söz ediliyordu ki onu çok yakınımda duyabiliyorum.
(Alınmıştır.)
Eyuboğlu, M. H. (2019). Bedri Rahmi Eren Eyuboğlu Aşk Mektupları.
İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür.

1.) Metinde yazarın eylemlerde farklı kip ekleri kullanması metnin anlatımına nasıl bir katkıda bulunmuştur? Kip eklerinin görevlerini de düşünerek cevaplayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 439 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 439 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!