9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 473 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 473 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 473  Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız (Alıntılanan metnin aslına sadık kalınmıştır.).

12 Eylül
Edip Cansever’in şiirlerini severim. Hele kimisini çok severim. Biri bana: “Yeni ozanlar arasında en fazla kimi beğenirsin?” diye sorsa, hiç çekinmez, Metin Eloğlu, İlhan Demirarslan, Turgut Uyar’la birlikte onu sayarım.
Bir de Attila İlhan var ama onun çalışmaları, bana, şiiri anlamamış bir kişinin çırpınışları gibi geliyor. Gerçekle ilgisi bulunmayan birtakım dizeler dizmek, şiiri bir araba dolusu lakırdıya boğmak! Bilmem Attila bundan ne medet umuyor?
Bir vakitler İlhan Berk de bu laf ebeliğinin, bu çene kavaflığının ateşli bir kuluydu. O işin sonunun, nereye vardığını hep gördük. İlhan Berk hayallerinin en körpe çağını o serüven yıllarında tüketmiştir. Nedir, İlhan, antenleri güçlü bir sanatçıydı. Eninde sonunda kendisini gerçek şiire ulaştıracak, kendisine şiirin az sözcük sanatı olduğunu anlatacak yolu da bulmasını bildi. Onun Türkiye Şarkısı ile Günaydın Yeryüzü adlı kitaplarını dolduran şiirleri yazışı yeni anlayışa varışından çok sonra olmuştur.
Şimdi aynı denemelere girişmek Attila İlhana yarar verecek mi? Haydi, bu tarafları pek kurcalamayalım. Ama Attila’nın, Faruk Nafiz duygululuğunu yeniden piyasaya sürmek isteyen bir yönü de var ki insanın kendi kendine: “Orhan Seyfi’nin, Yusuf Ziya’nın suçları neymiş ki?” diye soracağı geliveriyor. İşte benim Attila İlhan’ı sevmeme engel olan bunlar, bu düşünceler.
(Alınmıştır.)

Birsel, S. (1982). Hacivat Günlüğü. İstanbul: Ada. 1.) Sizce yazarın bakış açısı metnin içeriğini nasıl etkilemiştir? Yazınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 473 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 473  Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!