Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa...

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58 Cevabı

Pantolonunun bozuk para cebinden iki tane sarı yirmi beşlik çıkarıp avucunda tuttu. Az sonra Cağaloğlu’ya gelince inecek, inerken de parayı verecekti. Verecekti ama neden? Elli kuruşluk yolu ne için üç yüz kuruşa gelecekti? Enayi miydi?
Paraları yeniden cebine sokarken, aklından gene kavga, karakol, dolmuş müşterilerinin tanıklığı geçti. Vazgeçti cebine koymaktan. Dayak yese de yemese de karakola düşünce haksız çıkabilir, hele şoföre hakaret dümeni işin içine girerse, değil üç lira, kim bilir kaç üç liralar düşebilirdi işin içine.
Cağaloğlu’ya gelmişlerdi:
“Ben uygun bir yerde ineyim!”
“Peki abi.”
Şoför arabayı uygun yere yanaştırıp durdurdu. O, avucundaki elli kuruşu tam uzatacaktı, şoför iki buçukluğun üstünü uzattı:
“Buyurun abi iki liranızı!”
Aldı, dolaşan ayaklarıyla hızla uzaklaştı. Yüzü alev alev yanıyor, kendi kendinden utanıyordu.
(Metin, aslına sadık kalınarak alınmıştır.) Orhan Kemal, Önce Ekmek, Everest Yayınları, İstanbul, 2007.

1. Hikayedeki başkahraman daha önceden de benzer sıkıntılı ruh hâllerini yaşamıştır. Başkahramanın sürekli zor duruma düşmesini göz önünde bulundurarak kişiliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

2. Hikâyede âdeta dünyaya, insanlara küsmüş, kırgınlıkları sebebiyle içine kapanmış, sokaklardan çekinen, caddelerde yürürken tedirgin olan, para kazanmak için çabalayan, yoksulluk içinde boğuşan bir insanın psikolojisi oldukça başarılı bir şekilde yansıtılmıştır. Hikâyedeki başkahraman sanki her an, her yerde karşımıza çıkacak bir tiptir. Başkahramanın bu kadar başarılı yansıtılmasında hikâyede kullanılan hâkim bakış açısının rolünü açıklayınız.

3. ‘Bulaşma, zatürre, zirve, solunum cihazına bağlanan hasta, evde kal, damlacık, salgın, bağışıklık” kelimelerini kullanarak kahraman bakış açısıyla kısa bir metin oluşturunuz. Yazdığınız metni sınıfınızda okuyunuz.

4. Hikâyede başkahramanın aklından geçen “Solunda iki kişi. En sağındaydı. Bozuk paraların en küçüğü iki buçukluk. Öteki müşteriler verince o da onlara uymuş, uzatmıştı iki buçukluğu. Şoför almış, ötekilerin iki buçuk, beşliklerinin üzerini vermiş, onunkini…” gibi bazı cümlelerin tamamlanmamasının, yazarın başkahramanla ilgili hangi düşüncelerinin ifadesi olabileceğini belirtiniz.

5. Hikâyedeki başkahraman, ödediği iki buçuk liranın üstünü alamadığı gibi şoförün parasını ödediğini unuttuğunu düşünerek tekrar ödeme yapmak için parasını uzatmaya hazırlanır. Yazar oluşturduğu bu durumla hangi sosyal yaraya ya da mesaja dikkat çekmek istemiştir?

6. Hikâyenin kahramanı suskunluğunu metnin sonuna kadar istikrarlı bir şekilde muhafaza eder. Suskunluk genellikle hayata tutunamayan insanlara has bir davranış biçimidir. Bu davranış biçimi, hayatların buçuklu, yarım kalmışlığının bir göstergesi hikâyenin adının “İki Buçuk” olmasının nedeni olabilir. Yazarın yerinde siz olsaydınız hikâyeye başka hangi adları verirdiniz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 58 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar