9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83 Cevabı

Cengiz Aytmatov’un “Selvi Boylum Al Yazmalım” adlı uzun hikâyesinin özetini okuyunuz. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
(…)
Bir gün çiftlikte kurulacak bir mandıra için taş götürmektedir. Köye az bir mesafe kala batağa saplanır. Ne yaptıysa çıkaramaz. Çıkamayınca mecburen arabanın altına girer. O sırada lastik çizmeli biri yanına yaklaşır. Sonra eteğini görünce yaşlı olduğunu düşünerek, nineden yoluna gitmesini ister. Hiç beklemediği genç bir ses, nine olmadığını söyler. Sonra arabanın altından çıkar; bakar. Gerçekten güzel bir kız ona bakmaktadır. Güzel olduğunu söyleyince kız uzaklaşmaya başlar. O da arabayı sonunda çıkararak peşinden gider. Israrları ile arabaya binmeyi ikna eder ve tanışırlar. Adam adının îlyas olduğunu söyler. Kızın adı da Aseldir. Asel, köy yakınına gelince inmek ister. îlyas yarın da gelip gelmeyeceğini sorduğunda annesi gelir ve dünürlerin geleceğini acele etmesini söyler. îlyas o gün kendine yapacak birçok iş bulsa da Asel’i aklından çıkaramaz. Ertesi gün tekrar çiftliğe gider ama Asel yoktur. îlyas, selvi boylu al yazmalısını göremez. Ertesi gün yine aynı yoldan geçerken, Asel arabanın bozulduğu yerde beklemektedir. Ondan bir daha haraya gelmemesini ister. Yakında evlenecektir. Bir gün başlarında duran kadın Kadiça ona dolon hattına gideceğini söyler. îlyas ise çiftliğe gitmek ister. Yükünü alacağı sırada bir anda sıradan çıkar. Asel’in evinin oraya gelir. Bir çocuk Asel gitti der. O da kamyonun bozulduğu yere gider. Asel oradadır. Sonra kamyona atlayarak gezmeye çıkarlar. Böylece kaçmış olurlar. îlyas’ın ona verecek bir şeyi yoktur. Fakat Asel de ondan bir şey istememektedir. Ertesi sabah gittiklerinde herkes onları tebrik eder. Yakın arkadaşı Alibek ikmal merkezinde oturdukları evi verir. Onlarda yaptırdıkları evlerine geçerler. Bir hafta sonra Asel ve îlyas bu eve taşınır. Zamanla eve ufak tefek şeyler almaya başlarlar. Hayatları da yoluna girmektedir. Asel ile mutlu ve birbirlerini sevmektedirler. Sonra bir de oğulları olur.
(…)
Bir gün hasta haliyle işe çıkar. Kamyonun hâkimiyetini kaybederek kaza yapar. Ona yardım eden adam daha önce îlyas’ın yardım ettiği Baytemirdir. Onu evine götürdüğünde Asel ile karşılaşır. Baytemir, Asel’i karısı; Samet’i de oğlum diye tanıtır. Dünya îlyas’ın başına yıkılmıştır. O gece orada kalır. Üçü içinde en zor gecedir. Ertesi gün iş dönüşü oğlu iki arkadaşı ile oyun oynamaktadır. Az da olsa kamyonuna alarak onunla vakit geçirir.
1 Mayıs günü Samet hediye alır. Bayrama götürmek ister. Çocuk başta kabul eder. Ama Baytemir’i görünce baba baba diye tutturur. Ağlaması ile îlyas onu bırakır. Bu Samet’i son görüşüdür.
(…)
(Düzenlenmiştir.)
Cengiz Aytmatov, Selvi Boylum Al Yazmalım, Elips Yayınları, 2002.

(1.) Edebî eser; yazarının hayatından, hayata bakış açısından, gözlemlerinden az çok izler taşır. Bir deniz tutkunu olan Sait Faik’in eserlerinde konu çoğunlukla deniz, balık ve balıkçılardır. Oğuz Atay hayatta tutunamamış (Tutunamayanlar), Ahmet Hamdi Tanpınar hayatta gerçekten huzur (Huzur) bulamamıştır. Selvi Boylum Al Yazmalımda hüzünlü bir ayrılık hikâyesi anlatılmaktadır. Tüm bu örnekleri dikkate alarak yazar ile metin arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Cevap:
9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83 Cevabı

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!