Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaYaşamAfganlar Neden Göç Ediyor?

Afganlar Neden Göç Ediyor?

Afganlar Neden Göç Ediyor?

Afganistan’da yıllardır iç savaş var. Bu yüzden Afganlar göç ediyorlar. Ülkemize neden geliyorlar diye soracak olursanız eğer bunun sebebi şu, Afganistanlılar, Pakistan ve İran dışında Türkiye’yi tercih ediyorlar. Aslında ilk tercih yerleri Türkiye. Çünkü diğer iki ülkeye nazaran ülkemizde durumlar daha iyi. Orta Asya ülkeleri sert bir dış politikaları var. Bu yüzden ülkemize gelmeye çalışıyorlar.

Kaç kişi geliyor diye soracak olursa eğer, gelen Afganların hepsinin ülkemize girdiğini düşünmeyin. Sayı olarak maalesef bir şey söylemek çok güç fakat, yola çıkan Afganların yaklaşık %20’si ile %30’u ülkemize giriş yapabiliyor. Gelen videolara ve fotoğraflara baktığımız zaman gelenlerin neredeyse hepsinin 18 – 30 yaş aralığında genç erkek olduğu görülüyor. Bunun sebebi ise yolculuğun sert ve zor olması. Erkekler önce geliyor daha sonra kadınlar ve çocuklarda geliyor.

Erkeklerin cihatçı olduğu konusunda bir söylenti var. Yapılan açıklamalarda bu konuda net bir dayanağın olmadığı söyleniyor. Tam olarak ne sebeple yada gelen erkeklerin nasıl bir statüde oldukları bilinmiyor. Zaten bazıları ülkemizde bile durmuyor ve Avrupa’ya doğru yolculuk yapıyor. Ülkemizi bir geçiş ülkesi olarak kullanıyorlar.

Ülkemizdeki mülteci sorunu maalesef güç geçtikte büyüyor. Bu konuda ülkemizin nasıl bir adım atacağı konusunda halen kesin bir bilgi yok. Ülkelerinde iç savaş olan Afganlar ülkemize gelmeye devam ediyor. Bu pandemi zamanında, Kovid-19 salgını ile uğraşırken aynı zamanda ekonomik sorunlarım varken bu kadar Afganlının olumlu bir etkisi olacağını düşünmüyoruz.

Göç dalgaları gün geçtikçe büyüyor. İnsanlar yaşadıkları toprakları terk edip başka ülkelere göç ediyor. Bu durum sadece ülkemizin değil Dünya’yı etkiliyor. Çünkü yetkililer gün geçtikçe büyüyen bu göç dalgalarının Dünya’daki en büyük göç dalgası olabileceğini altını çiziyor. Dünya’da dengeler değişiyor ve Dünya’nın içinde bulunduğu bu salgın sürecinde ülkelerin birde göç almaları, ekonomik ve sistemler olarak nasıl zararlar verileceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022