Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimAlman Kurduna Neden K-9 Deniyor?

Alman Kurduna Neden K-9 Deniyor?

Alman Kurduna nede K-9 deniyor? Televizyonlarda yada günlük hayatta gördüğümüz polis köpeklerine neden K-9 denildiğini merak ettiniz mi? K-9 diye bir köpek cinsi var mı? Gelin bu konuyu sizlere bugün açıklayalım.

Alman Kurduna Neden K-9 Deniyor?

Alman Kurduna Neden K-9 Deniyor? Çevremizde birçok köpek türü var. Bir çok türün ismini bilmiyorken Alman Kurdu olan polis köpeklerinin K-9 olduğunu herkes biliyor. K-9 ismi bir çok filmde veya polislerde gördüğümüz köpek cinslerine deniyor. Fakat K-9 bir cins değildir. O köpekler için söylenen özel bir addır.

K-9, Alman Çoban Köpeklerine verilen özel bir isimdir. Fakat bu ismin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Aslında bütün mesele eş seslilikten gelen bir özellik. “Canine” İngilizce köpek anlamına gelen Latince bir sözcüktür. Fakat okunuş olarak bakacak olursak bu kelime okunurken “Key – nayn” diye okunur. Yani K-9 bu iki kelimenin baş harflerinden oluşur. “K” harfi (Key)’den, “9” rakamı ise “Nayn” yani okunduğunda rakam olan 9’dan gelmektedir.

Alman Kurduna Neden K-9 Deniyor?

Bu kelimeyi okurken Key nayn hem Canine hemde Key Nayn olarak eş sesli bir sözcük ortaya çıkarır. Bu yüzden Alman Çoban Köpeklerine K-9 ismi verilmiştir.

Alman Çoban Köpeklerinin Diğer Köpeklerden Farkı Ne? Neden Polisler Alman Çoban Köpeği Kullanıyor?

K-9 isminin nerden geldiğini açıkladığımıza göre şimdi sırada neden Alman Çoban Köpeklerinin kullandığı sorusuna cevap aramaya.  Alman Çoban Köpeklerinin en büyük farkı çok kesin burunlara sahip olmaları. Diğer köpeklere göre burunları çok daha iyi bir şekilde koku alıyor, bununla birlikte sadece kokuyu almakla kalmıyor aynı zamanda kokuları çok iyi ayırt edebiliyor.

Bu güzel özellikle birlikte Alman Çoban Köpeklerinin eğitim sonrası tam bir asker gibi olma özellikleri de bulunuyor Bu özellikler birleşince Polisler için vazgeçilmez bir tür haline geliyor ve bu yüzden Polisler bu cinsi en çok tercih ediyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022