Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEğitimAraçların Gücünü Neden Beygir İle İfade Ediyoruz?

Araçların Gücünü Neden Beygir İle İfade Ediyoruz?

Araçların Gücünü Neden Beygir İle İfade Ediyoruz? Hiç düşündünüz mü, gücün birimi Watt’tır. Fakat bizler arabaların gücünü ifade ederken beygir ifadesini kullanıyoruz. Peki bunun sebebi sizce nedir? Neden arabaların güçlerini beygir ile anlatıyoruz? 1 Beygir Kaç Watt Gücünde? İşte yazımızın detayları…

Araçların Gücünü Neden Beygir İle İfade Ediyoruz?

Araçların Gücünü Neden Beygir İle İfade Ediyoruz? Araçlar her geçen gün gelişiyor ve artıyor. Bununla birlikte bizler arabaların gücünü ifade ederken motor hacmi ve bununla birlikte beygir terimini kullanıyoruz. “Senin araban kaç beygir?” sorusunu neredeysen her gün birilerinden duyuyorsunuzdur. Peki sizce gücün birimi Watt’ken neden araba güçlerini beygir ile ifade ediyoruz.

Öncelikle size beygir kavramını anlatmak istiyoruz. Beygir herkesin bildiği gibi at anlamına gelen bir kelimedir. Beygir kavramı, Watt kavramının bulucusu James Watt tarafından bulundu ve geliştirildi. 

Araçların Gücünü Neden Beygir İle İfade Ediyoruz?

James Watt ürettiği gelişmiş buhar motorlarının gücünü, o zamanlarda hala kullanılan at arabalarındaki beygir gücüne denk bir birim yarattı. Bunun sebebi, James Watt zamanında yaşayan insanlar çok fazla at gücünden yararlanıyordu ve çoğu, buharlı makineler yerine hala beygir gücünden yararlanıyordu. James Watt aslında bir satış stratejisi ile insanların aslında yaptıkları işlerde kullanılan atların gücünün, kendisinin geliştirdiği buharlı motorlar arasındaki güç farkına dikkat çekmek için ve aynı zamanda insanların çok daha iyi anlamaları için beygir terimini geliştirdi.

1 Beygir Kaç Watt Gücünde?

James Watt’ın hesabına göre 1 at 7.5 metrelik bir değirmen milini dakikada 2.5 kez döndürebiliyordu. Güç birim zamanda yapılan iş olarak tanımlandığına göre 1 Beygir gücü = 746 Watt olarak hesaplandı. Bu hesap, bir atın bir gün boyunca üretebildiği güce eşit bir sayı. Normalde bir at 1 günde 14.6 beygir güç üretebilir. Fakat ortalama bir insan 0.27 beygir gücüne erişebilir. Koşucu atletler bile sadece bir anlık bile olsa 2.5 beygir gücüne erişebiliyor.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022