Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana SayfaEğitimArıların Petekleri Neden Altıgendir?

Arıların Petekleri Neden Altıgendir?

Arıların petekleri neden altıgendir? Arılar bilerek mi peteklerini altıgen yapıyorlar? Petekler altıgen değil de başka bir geometrik şekilden yapılamaz mıydı ve başka bir geometrik şekilden yapılmış olsa ne olurdu? Bütün arı türleri mi peteklerini altıgen yaparlar? İşte yazımızın detayları…

Arıların Petekleri Neden Altıgendir?

Arıların petekleri neden altıgendir? Öncelikle şunu sormak istiyoruz ‘Arılar peteklerini bilinçli bir şekilde mi altıgen yapıyor? Yani altıgen yapmak istedikleri için mi altıgen yapıyorlar?’ Genel olarak düşündüğümüz zaman ve neredeyse bütün arı çeşitlerinin peteklerinin altıgen olduğunu varsayarsak bu soruya evet diyebiliriz. Fakat işin gerçeği öyle değil. Arılar bilerek yada isteyerek peteklerini altıgen yapmıyorlar. Peki nasıl bu kadar kusursuz bir şekil ortaya çıkıyor?

Biliyoruz ki hayvanlar içgüdüsel hareket eden canlılardır. Yani neyi nasıl yapacaklarına içgüdüsel karar verip uygularlar. İçgüdüsel davranışa örnek verecek olursa, yeni doğan bir bebeğin annesinde süt emmesi diyebiliriz. Baktığımız bir bebek doğar doğmaz annesinin sütünü emmesi gerektiğini bilemez, fakat genlerle aktarılan bir içgüdüsel davranış olduğu için bir bebek doğar doğmaz annesinden süt emmeye başlar. Arıların altıgen şeklinde petekler yapması da benzer bir içgüdüsel davranış diyebiliriz. Arılarında peteklerini altıgen yapmasındaki sebep içgüdüsel bir hareket olmasıdır. Arılar isteyerek yada bilerek peteklerini altıgen yapmıyorlar. Arılar içgüdüsel hareket ederek peteklerini altıgen yapıyorlar ve bu içgüdüsel hareket genlerle aktarılan bir hareket.

Arıların Petekleri Neden Altıgendir?

Bir çok yerde okumuşsunuzdur, altıgen şekil diğer geometrik şekillere bakıldığı zaman alan olarak en verimli şekildir. Daha az yorulma ile daha çok verim elde edilebildiğimiz bir geometrik şekildir altıgen. Yani arılar altıgen petekler inşa ederken, minimum yorgunlukla ve maksimum verimlilikte işlerini yapmış oluyorlar. Fakat bu bilimsel gerçeği sadece biz biliyoruz. Yani arılar bunu bildikleri için petekleri altıgen yapmıyorlar 🙂

Arılar Sadece Altıgen Petek mi Yaparlar?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, hayır. Arılar sadece altıgen şekil yapmıyorlar. Ki arı peteklerini incelerseniz bir çok peteğin altıgenden farklı şekiller aldığını ve bozulmalara uğradığını görmüşsünüzdür. Petekler yapılırken bazıları beşgen, bazıları ise yedigen şeklini alabilir. Ki bazı arı türleri altıgen şekil bile yapmıyor. Mesela Meksika Arısı dediğimiz bir tür altıgen değil yuvarlak petekler içinde ballarını yapıyorlar.

Arıların Petekleri Neden Altıgendir?

Peki Madem Arılar Bilerek Peteklerini Altıgen Yapmıyor, Bunun Sebebi Ne?

Arıların peteklerini bilerek veya isteyerek altıgen yapmamasının sebebi, arılar peteklerini inşa ederken üstünde gezinirler ve peteklerin sayısı arttıkça bazı kuvvetler meydana gelir. Sıcaklık farkları ve meydana gelen farklı kuvvetler peteklerin altıgen şeklini almasının sebebidir. Hatta bazı peteklerde kuvvet dengesi o kadar farklı oluyor ki petekler altıgen değil, yedigen ve beşgen gibi şekillerde alabiliyor. Bu durumda arıların bilerek ve isteyerek altıgen şekil yapmamasını gayet net açıklıyor.

Bununla birlikte peteklerde meydana gelen fiziksel kuvvetlerin araştırması günümüzde bilim insanları tarafından hala araştırılan bir konu. Bugün sizlere peteklerin neden altıgen olduğunu anlatmaya çalıştık. Sizlerin de merak ettiği konular olursa yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar