Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaEğitimAşı Olduğumuz Zaman Kolumuz Neden Ağrır?

Aşı Olduğumuz Zaman Kolumuz Neden Ağrır?

Bugünlerde hepimizin içli dışlı olduğu ve sürekli gördüğümüz aynı zamanda sürekli konusunun geldiği bir ilaç haline gelen aşı… Peki biz bu aşıyı vuruluyoruz ama neden saatlerce hatta günlerce kolumuz ağrıyor? Aşı olduğumu zaman kolumuz neden ağrır? Gelin bugün sizlerle bunu konuşalım.

Aşı Olduğumuz Zaman Kolumuz Neden Ağrır?

Covid-19 ve aşı. Bir buçuk yıldır en çok duyduğumuz 2 kelime bunlar olabilir. Covid-19 için geliştirilen iki aşı şuan ülkemizde etkin bir şekilde kullanılıyor. Önce 65 yaş üstü vatandaşlarımıza tanınan kovid-19 aşı hakkı şimdi 30 yaş üstü herkese uygulanıyor. Hatta öyle 1 Temmuz’dan sonra 18 yaş üstü herkes Covid-19 aşısı vurulmaya başlayacak. Biontech ve Sinovac. Şuan ülkemizde etkili olarak kullanılan aşılar bunlar. Peki biz bu aşıları vurulduğumu zaman kolumuz neden ağrıyor.

Sebebi şu; aşı dediğimiz şey etkisizleştirmiş virüstür.  Aşı vurulduğumuz zaman vücudumuza aslında virüs giriyor. Bu yüzden vücut bununla savaşmaya çalışıyor. Aşı yapılan yere vücudumuz antijen hücre dediğimiz hücreleri yollamaya başlar. Bunun sebebi aşının vurulduğu yerdeki sorunu çözmeye çalışması ve önlem alması. Vücut bunu yaparken kan damalarımız genişler. Antijenler vücudumuzdaki soru tespit ederler ve vücudumuz bu sefer yardımcı hücreler olarak sitokin, kemokin ve prostaglandini devreye sokar. Kan damalarını genişletmeyi sitokin dediğimiz bağışıklık hücresi gerçekleştirir ve bunu gerçekleştirirken sinir uçlarını tahriş ederler. Aşı vurulduktan sonra ağrısının sebebi tam olarak budur.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022