Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamAstronotlar Neden Daha Yavaş Yaşlanıyor?

Astronotlar Neden Daha Yavaş Yaşlanıyor?

Astronotlar neden daha yavaş yaşlanıyor? Astronotlarda bizler gibi insan, fakat onlar bizler gibi değil daha yavaş yaşlanıyor. Peki bunun sebebi sizce ne? Gelin sizlerle bugün bu konuyu konuşalım.

Astronotlar Neden Daha Yavaş Yaşlanıyor?

Astronotlar Neden Daha Yavaş Yaşlanıyor? Dünyamızdaki zamanın hızı ile uzayda geçen zaman aynı değil. Bunun sebebi uzayda yaptığımız şeyler zamanı, zamanda yaptığımız şeyler ise uzayı etkiliyor olması. Yani uzaydaki zamanı değiştirebiliyoruz.

Uzayda ne kadar hızlı hareket ederseniz, zaman sizin için o kadar hareket etmiş oluruz. Tam tersi durumda ise, yani ne kadar yavaş hareket ederseniz zamanda bizim için o kadar hızlı akacaktır.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına. Uzayda astronotlar hızlı hareket ettikleri için, biz dünyada yaşayanlara göre daha yavaş yaşlanıyorlar. Yani hızlı hareketlerinden dolayı zaman onlar için daha yavaş akıyor.

Astronotlar Neden Daha Yavaş Yaşlanıyor?

Peki Sizce Hızın Bir Sınırı Var mı?

Hızın tabi ki bir sınırı var. Bir hızın gidebileceği maksimum hız ışık hızıdır. Yani uzayda bir cisim ışık hızına yaklaştıkça zaman onun için o kadar yavaş akacaktır. Tam ışık hızında ise zaman durmuş oluyor. Yani bize çok uzaklarda olan bir foton doğduğu zaman, bizim için bu çok büyük zaman almasına rağmen foton için bu olay anlık gerçekleşiyor. Yani anlık olarak doğuyor ve ölüyor. Bunun sebebi ise zamanın foton için hiç akmıyor olması.

Işık Hızını Aşarsak Ne Olur?

Işık hızını aşmayı bırakın şu an ışık hızında gidemiyoruz bile. Fakat bir gün geldiği zaman ve ışık hızını aşmayı başardığımız zaman bu sefer zamanın geriye doğru akacağını söyleyebiliriz. Işık hızına yaklaştıkça zaman daha yavaş akar ve tam ışık hızında zaman durur. Işık hızını geçersek ise zaman bu sefer ileri doğru değil, geri doğru akmaya başlar. Tabi bu durumda bir çok yasanın dışına çıkmamız gerektiğini gösteren bir olay olurdu.

Kısaca söyleyecek olursak, zaman bu hayattaki en değerli şeylerden biri. Boşa harcamayın 🙂

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022