Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamBiontech Mutasyonlu Virüse Karşı Ne Kadar Koruyor?

Biontech Mutasyonlu Virüse Karşı Ne Kadar Koruyor?

Biontech Mutasyonlu Virüse Karşı Ne Kadar Koruyor?

Ne Kadar Etkili

Yapılan faz-3 çalışmalarında ve uzmanların raporlarında belirttiği üzere Biontech aşısının kovid-19 virüsüne karşı %95 koruma sağladığı kanıtlandı.

Biontech Mutasyonlu Virüs Karşısındaki Ne Kadar Etkili

Bu konuyla ilgilide ilk çalışma İsrail’de gerçekleştirildi. Öncelikle şunu söyleyelim İsrail nüfusunun şuanda %50 si aşı vuruldu. Öncelikle bu soruya net olarak bir cevap alamayacak olsak ta yapılan çalışmanın bizlere ciddi bir fikir sunduğunu söylemeliyiz. İsrail’in yayınladığı rapora göre Biontech aşısı %90’nın üzerinde bir koruyuculuğu görünüyor. İlk dozu vurulan hastaların, hastalığa karşı %46, iki dozu da vurduran hastalarda ise %92 koruma sağladığı kanıtlanmış. Burada mutasyonlu virüse karşı etkisini alamadık diyorsanız, ek olarak şöyle bir parantez açalım. Burada ki hastaların %80’ninde İngiltere’den gelen mutasyonlu virüs bulunduğu açıklandı. Biontech aşısı Delta varyantına karşıda koruma sağlandığı kanıtlandı. Ama şunu da notlarımıza eklemekte fayda var.  Tam ve yeterli olacak şekilde bir bilimsel açıklama yok.

Yan Etkileri Nelerdir?

Biontech’te genel olarak alerjik yan etkiler gözükebiliyor. Biontech aşısı mRNA aşısı olduğu için Biontech ve bu tür mRNA aşıları için en sık görülen yan etkileri alerjik reaksiyonlar oluyor. Tabi bunu bu şekilde söylediğimiz zaman herkeste böyle bir yan etki olacak gibisinden algılanmasın. Çünkü bu oran şuana kadar Biontech aşırı vurulan hastaların sadece %2’sinde gözüktü. Tüm mRNA aşılarında alerji oranı %2.2, anafilaksi oranı %0.025. (Anafilaksi = Hayati tehdit eden alerjik tepki.) Anafilaksi geçiren kişilerin %30’unda daha önce geçirilmiş anafilaksi %60’ında ise alerji hikayesi var. Kısacası mRNA aşısı olacaksanız eğer, alerjiniz olup olmadığını düşünün. Norveç’ten yan etkileriyle ilgili önemli ve bir ciddi açıklama gelmişti. Yapılan aşılanma sonrası 23 kişinin vefat ettiğini söylemişlerdi. Fakat bu vefat eden 23 kişinin 23’ünde çok zayıf ve genel durumu kötü olan hastalar olduğu belirtildi. Ama vefat eden 23 kişinin aşından dolayı mı yoksa başka bir neden dolay mı vefa ettiği tam olarak kesinleşmedi. Amerika’da yapılan çalışmalarda ise 20 kişide kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir durum söz konusu oldu. Genel olarak baktığımız zaman yüz binlerce insana uygulanan bu aşıda 20 yada 23 dediğimiz sayılar oldukça küçük sayılar.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022