Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaYaşamBir İnsan Neden Kendini Sürekle Açıklama İhtiyacı Duyar?

Bir İnsan Neden Kendini Sürekle Açıklama İhtiyacı Duyar?

Bir insan neden kendini sürekli açıklama ihtiyacı duyar? Aslında bir insanın bazı durumlarda kendini açıklaması olağan bir durumdur. Fakat sürekli bir böyle bir şeye ihtiyaç duyması çokta normal bir durum değildir.

Bir İnsan Neden Kendini Sürekle Açıklama İhtiyacı Duyar?

Bir İnsan Neden Kendini Sürekle Açıklama İhtiyacı Duyar? Bunun sebebi genellikle terk edilme ya da kabul edilmeme (reddedilme) korkusudur. Geçmişte bunlarla alakalı yaşanmış olan travmaların bugüne yansımasıdır.

Diğer insanlarla çizdiğiniz sınırlar sizin hakkınızdır. Sınır çizdiğiniz zaman buna şiddetle karşı çıkan ve bu yüzden sizi suçlayan insanların da derinlerde terk edilme korkuları vardır. Sınırlarınızı belirleyin.

Sizin için doğru olan şeylerin sizin deneyiminiz olduğunu unutmayın. Başkasının sizin doğrularınızı deneyimleme şansı olamamış olabilir. Kabul ettirmeye ya ada uzun uzun açıklamaya çalışmayın.

İnsanlar çözemedikleri sorunlarını başkalarına yansıtırlar. İnsanların çözemedikleri sorunlarla sizin kişiliğinize müdahale etmesine izin vermeyin.

Genel olarak toparlayacak olursak bunun en büyük sebebi bir şeyi anlattığımız kendimizi tam olarak ifade edemediğimiz düşünmemizdir. İnsan bu tür durumlarda her zaman açıklama yapma ihtiyacı duyar. Çünkü yanlış anlaşılmaktan korkar. Özellikle karşıdaki insan kendisi için değerli biri ise.

Siz bildiğiniz doğruları anlatmaktan korkmayın, eğer bildiğiniz şey yanlış ise bırakın karşıdaki onu açıklasın. Siz söylemek istediklerinizi söyleyin ve karşınızdakini dinleyin. Emin olun zamanla kendinizi sürekli açıklama zorunluluğunuz varmış gibi olan hissinizi kaybolacaktır.

Kaynak = ÇEBİ Evlilik Danışmanı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022