Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimBüt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur?

Büt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur?

Bütünleme sınavından finale göre daha düşük not alırsam, final notum geçerli olur mu? Final ve bütünleme sınavlarından puanı yüksek alan mı ortalamaya alınır? Hangi durumlarda bütünleme sınavına girebilirim? Bütünleme sınavı ile final sınavı arasında fark var mıdır? İşte haberimizin detayları…

Büt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur?

Eğer bir öğrenci vize ve final notuna göre başarısız olmuşsa eğer, bütünleme sınavına girer. Bu kural bütün üniversiteler için geçerlidir. Bir öğrencinin harf notu BA ve altı ise bütünleme sınava girebilir. Dersi notu AA olan bir öğrenci bütünleme sınavına giremez. 

Büt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur? Bütünleme sınavına bazı öğrenciler dersten kaldığı için girerken bazı öğrencilerde ortalama yükseltmek için girebilir. Fakat ortalama yükseltmek için giren bazı öğrenciler ortalamalarını daha da düşürebilir. Bunun sebebi ise bütünleme notunun geçerli olmasıdır.

Bütünleme Sınavının Yüzde Kaçı Alınır?

Final sınavının nasıl %60’ı alınıyorsa, bütünleme sınavının da %60’ı alınır. Yani bir öğrencinin bütünleme sınav sonucu final sonucu yerine ortalamaya katılır ve final notunun bir değeri kalmaz.

Büt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur? Bazı öğrenciler bütünleme sınavına girip finalde aldığı nottan daha düşük alabilir. Burada öğrenciler final veya bütünleme sınav sonuçlarından hangisi daha yüksekse onun ortalamaya alınabileceğini düşünebilir. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Yani bir öğrenci bütünleme sınavından, finalde aldığı nottan daha düşük bir not alırsa, bütünleme sınavı sonucu kabul edilir ve ortalama yükseltmek için girdiği sınavdan ortalamasını daha da düşürerek ayrılabilir.

Büt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur? Örnek verecek olursak eğer. Final notunuz 70. Ortalamanızı yükseltmek için bütünleme sınavına girmeyi tercih ettiniz. Bütünleme sınavına girdiniz ve 50 aldınız. Burada geçerli olacak olan puan bütünlemede aldığınız 50’dir. Bu yüzden bütünleme sınavına girmek için iyice düşünüp kararınızdan emin bir şekilde girmeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022