Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaEğitimBüt ve Final Arasında Fark Var mıdır?

Büt ve Final Arasında Fark Var mıdır?

Üniversiteli öğrenciler, bir dersten kaldığı zaman veya ortalama yükseltmek istediği zaman finallerden sonra yapılan olan bütünleme sınavlarına girerler. Peki bütünleme sınavı ile final arasında bir fark var mıdır? Bütünleme notunun yüzde kaçı ortalamaya eklenir? İşte haberimizin detayları…

Büt ve Final Arasında Fark Var mıdır?

Büt ve Final Arasında Fark Var mıdır? Bütünleme sınavı her üniversite öğrencisinin mutlaka girdiği bir sınavdır. Üniversiteler liselere göre daha zor olduğu için, bazen öğrenciler her dersten başarılı olmaz. Başarısız olunan dersler içinde öğrenciler bütünleme sınavlarına girerler. Vize ve final puanının ortalaması alındığında harf notu FF yada FD olan öğrenciler o dersten başarısız sayılır. Bu yüzden öğrenciler bütünleme sınavına girerler.

Bütünleme Sınavına Kimler Girebilir?

Bütünleme sınavına harf notu BA ve altı bütün öğrenciler girebilir. Sadece FF, FD harf notuna sahip öğrenciler değil, BA ve altı yani ortalama yükseltmek içinde öğrenciler bu sınava girebilir.

Büt ve Final Arasında Fark Var mıdır? Bütünleme sınavı ile final sınavı arasında bir fark yoktu. Üniversitelerde bir dersin notu belirlenirken, vizenin %40’ı finalin ise %60’ı ortalamaya dahil edilir. Buna göre öğrencinin o dersten başarısız olup olmadığı ortaya çıkar. Bütünleme sınavına giren bir öğrencinin final notu hiç yokmuşçasına vizenin %40’ı, bütünleme sınavının ise %60’ı alınarak yeni bir ortalama belirlenir. Yani finalin %60’ı ortalamaya etki ederken, bütünleme sınavının da %60’ı ortalamaya etki eder.

Bütünleme Sınavına Girenlerin Dikkatine!

Büt ve Final Arasında Fark Var mıdır? Final notunuz kaç olursa olsun bütünleme sınav sonucunuzun puanı ortalamaya dahil edilir. Yani bir öğrenci final notu, bütünleme notundan yüksek olsa dahi, bütünleme sınav sonucu ortalamaya dahil edilir. Bu yüzden bütünleme sınavına girecekseniz iyice hazırlanmanız gerekmektedir. Ortalamanızı yükseltmek için girdiğiniz bütünleme sınavı, ortalamanızı daha da düşürmenize sebep olabilir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022