Pazar, Kasım 27, 2022
Ana SayfaEğitimÇok Çalışıp Sınavda Başarısız Olmak

Çok Çalışıp Sınavda Başarısız Olmak

Çok çalışıp sınavda başarısız olmak. Aslında bu birçok kişinin başına gelmiş bir olay. Çok çalışıp emek harcayıp sonucunda başarısız olmak. Peki neden çalışmamıza rağmen başarısız oluyoruz? Gelin bugün sizlerle bunu tartışalım.

Çok Çalışıp Sınavda Başarısız Olmak

Çok Çalışıp Sınavda Başarısız Olmak. 2 türlü başarısız olmak vardır. Biri hiçbir şey yapmadığımız için alınan başarısızlıklar, diğeri çalışıp çabalamamıza rağmen aldığımız başarısızlıklar. İlki için çokta konuşmaya gerek yok. Yapılan şey bellidir. Çalışmamak… Yada bir nevi yapmadığımız şey bellidir. Çalışmak.

Asıl konuşmamız gereken çok çalışmamıza rağmen başarısız olmak. Aslında genel olarak baktığımız zaman çok çalışıp başarısız olmak ihtimal açısından oldukça düşüktür. Ama yine de başarısız olunmuşsa bunun altında farklı sebepler aranabilir.

Bize göre ilk sebep kesinlikle yanlış çalışma. Herkesin bir çalışma sistemi veya tekniği vardır. Başkasında işe yarayan bir çalışma tekniği sizde aynı faydayı sağlamayabilir. Bu yüzden bir sınava çalışırken başkasının ne yaptığına değil, size en çok fayda sağlayan yolu bulup o yol ile çalışmaktır.

İkinci olarak çalıştığını sanmak. Bu en genel yanlışlardan biridir. 5 saat kitap başında oturmak ders çalıştığınız göstermez. Ders çalışırken telefonla veya başka bir şeyle ilgilenirseniz, çalıştığınız sürenin neredeyse tamamını verimsiz geçirmiş olursunuz. Çalıştığınız süre zarfında eğer verim almak istiyorsanız dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzaklaşıp sadece o an çalıştığınız şey ile ilgilenin.

Üçüncü olarak ders çalışırken %100’nüzü vermemeniz. Hayatınız boyunca sadece ders çalışmak için değil, ne yaparsanız yapın ona %100’nüzü verin. Yani o işi yaparken sadece o yaptığınız işi düşünün, onu daha iyi nasıl yapacağını düşünün. Bu yaptığınız ders çalışmak ise, okuduğunuz veya öğrenmeye çalıştığınız konuyu tamamen öğrenmeye ve mantığını anlamaya çabalayın. O an tek derdiniz ders çalışmak olsun veya yaptığınız şey her neyse. Bunu yaparsanız sadece ders çalışmakta değil, yaptığınız her şeyde başarı sağlarsınız.

Ve son olarak aldığınız başarısızlıktan ders çıkarmalısınız. Evet çok çalıştınız fakat başarısız oldunuz. Bu başarısızlığın sebebi bir şeyleri yanlış yapmanız. İşte tam olarak bu yanlış yaptığınız şeyleri bulup onları düzeltip tekrardan öyle çalışmaya başlamalısınız. Asla hevesinizin kaçmasına müsaade etmeden aynı hevesle çalışmaya devam etmelisiniz. Aldığınız başarısızlığın bile size ne kadar çok şey öğrettiğinin farkında olmalısınız ve pes etmeden aynı kararlılıkta ne istediğinizi bilerek çalışmaya devam etmelisiniz. Hadi ne duruyorsunuz? Hayallerini ve yapacaklarını düşün ve çalışmaya koyul.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?