Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamDirseğimizi Çarptığımız Zaman Neden Elektrik Çarpmış Gibi Oluyoruz?

Dirseğimizi Çarptığımız Zaman Neden Elektrik Çarpmış Gibi Oluyoruz?

Dirseğimizi çarptığımız zaman neden elektrik çarpmış gibi oluyoruz? Bunu çocuk, genç, olgun, yaşlı, kadın, erkek demeden neredeyse herkes yaşamıştır. Dirseğimizi çarptığımız zaman elektrik çarpmış gibi kolumuz uyuşur ve kötü hissederiz. Peki bunun sebebi ne?

Dirseğimizi Çarptığımız Zaman Neden Elektrik Çarpmış Gibi Oluyoruz?

Dirseğimizi Çarptığımız Zaman Neden Elektrik Çarpmış Gibi Oluyoruz? Hemen hemen herkes bunu yaşamıştır. Bir anda dirseğimizin iç kısmını bir yere çarptığımız zaman bu çarpma sert olmasa bile sanki elektrik çarpmış gibi çok kötü bir ağrı hissederiz. Bunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım.

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Kollarımızda Ulnar Sinir denilen boynumuzdan ve dirseğimizden geçip küçük ve yüzük parmaklarımıza ulaşan bir sinirdir. Vücudumuzdaki 3 büyük sinirden biride budur. Dokunduğumuz şeyleri hissetmemizi ve parmaklarımızı çok hassas bir şekilde hareket ettirmemizi sağlayan sinirde tam olarak budur.

Dirseğimizi Çarptığımız Zaman Neden Elektrik Çarpmış Gibi Oluyoruz?

Normalde vücut yapımıza baktığımız zaman sinirler kas dokusuyla yada kemiklerin arasında bulunarak korunuyor ve darbe alması oldukça zor oluyor. Fakat bu sinir diğer sinirlere göre daha açıkta duran bir sinir durumunda.

Bu yüzden dirseğimizi bir yere çarptığımız zaman, onu duvarla diğer kemiklerin arasına sıkıştırmış oluyoruz ve güçlü bir atım beynimize gidiyor. Bu atım yüzünden bizde elektrik çarpmış gibi ve iğrenç bir acı hissediyoruz. Dirseğimizi çarptığımız zaman hissettiğimiz acının sebebi tam olarak budur.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022