Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamDolunayda Kurtlar Neden Ulur?

Dolunayda Kurtlar Neden Ulur?

Dolunayda kurtlar neden ulur? Dolunay olduğu geceler eğer çevremizde kurtlar ve ise ulamalarını illaki duymuşuzdur. Her dolunay akşamı kurtların uluyor olması sizce normal mi? Hadi gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım.

Dolunayda Kurtlar Neden Ulur?

Dolunayda yamacın kenarında uluyan kurt figürünü herkes bilir ve dolunay olunca herkesin aklına aynı sahne gelir. Kurtlar dolunayda mı uluyorlar sadece? Buradaki meseleyi anlamanın ne iyi yolu bu olayın başlangıcına yani geçmişine gitmek olacaktır. 

Bu inancın kaynağı Antik Yunan’da Ay Tanrıçası Hecate’nin kurtlarına ve Nors mitolojisinde dolunayı kovalayan kurtlara ve tabi ki Çin vakayinamelerinde anlatılan Göktürk boylarından Aşina veya Asene’ya kadar takip etmek mümkün.

Dolunayda Kurtlar Neden Ulur?

Gerçekte geceleri aktif yani nokturnal olan kurtlar tabi ki sadece dolunayda ulumuyorlar. Ayın her evresinde uluyabiliyorlar. Muhtemelen dolunay geceye estetik bir görüntü kattığı için bu ikisi zamanla ilişkilendirildi ve birleşti.

Kurtların ulamalarındaki en büyük sebep uzun mesafeden yerlerini bildirmeleri ve başka kurtları caydırma amacı ile kullanmalarıdır. Kurtların uluyuşu ormanda 10 kilometre ile tundrada 16 kilometreye kadar uzaklıklardan duyulabiliyor. Bunun haricinde kurtların vokal iletişim repertuvarında tıpkı torunları olan köpekler gibi havlama inleme ve mırlama bulunuyor.

Kısaca özetleyecek olursak kurtların dolunay uluyor olmasının bilinçli ve mantıklı hiçbir açıklaması yok. Bilinçli yapılmayan bir şey zamanla başka hikayeler ve mitolojiler ile ilişkilendirilerek bu hale geldi ve dürüst olmak gerekirse oldukça estetik bir görüntü ortaya çıktı.

Kaynak= Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022