Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana SayfaEğitimDünya Birden Dursa Ne Olur?

Dünya Birden Dursa Ne Olur?

Dünya birden dursa ne olur? Küçüklüğümüzden beri bu soruyu kimse sorsak Dünya birden dursa uzayda düşmeye başlar cevabımı almışızdır. Peki gerçekten böyle mi olur? Dünya birden dursa, dünyada tam olarak neler olur?

Dünya Birden Dursa Ne Olur?

Dünya Birden Dursa Ne Olur? Dünyamız her gök cismi gibi kendi etrafında dönüyor. Biz her ne kadar bunu hissetmesek te saatte tam 1280 km hızla batıdan doğuya doğru dönüyor. Evet yanlış okumadınız saate tam 1280 km. 

Şimdi gelelim Dünyamız aniden durması olayına. Dünyamız aniden dursa, hepimiz uzay boşluğunda savrulacağımızı ve normal bir yıldız nasıl kayıyorsa, Dünyamızın da bu şekilde hareket edeceğini düşünebiliriz ki ilkokul sıralarında bize öğretilen şey budur. Fakat olayın açıklaması bu kadar basit değil.

Dünya Birden Dursa Ne Olur?

Öncelikle size bir örnek vermek istiyoruz. Bir araba ile hızla giderken aniden frene basarsak ne olur? Araba durur fakat araba dururken bizlerde ileri doğru hareket ederiz. Aynı şey araba hızlanırken de geçerli, araba ileri doğru ivmelenirken bizde tam tersi yönde hareket ederiz.

Şimdi bunu neden anlattınız diye sorabilirsiniz. Bunu anlatmamızdaki amaç Dünya durduğu zaman bizimde aynı tepkiyi verecek olmamızdandır. Yukarda söylediğimiz gibi Dünyamız 1280 km hızla dönüyor. Bu ani durma sonrası ne olacak sanıyoruz? Aynı yukarda araba örneğinde olduğu gibi, Dünya duracak fakat bu sefer bizler ve Dünya üzerindeki ne varsa 1280 km hızla doğuya fırlayacak. Zaten bu fırlama sonrası biz insanların hayatta kalması çok zor bir durum haline gelecek. Hadi diyelim 1280 km olan hızla savrulduk fakat ölmedik. Bundan sonra ne olacak?

Dünya Birden Dursa Ne Olur?

Dünyamızın etrafını saran atmosfer tabakası Dünyanın ani duruşu sonrası kendini 1280 km hızla dönecek ve buda saate 1280 km hızla esen rüzgarlara yol açacak. Hadi diyelim bundan da sağ kurtulduk ya sonrası?

Dünyamız %70’i sudan oluşuyor öyle değil mi? Dünyanın ani durması sonrası bu sefer sular, denizler, okyanuslar, akarsular aklınıza gelebilecek her şey doğuya doğru hareket edecek ve buda ömrümüzde bile göremeyeceğimiz büyük tsunamilere sebep olacak.

Hadi diyelim bundan da sağ kurtulduk. Dünyamızın şu an olan şekli (kutuplardan basık, ekvatorlardan şişik) Dünyanın durması sonrası ortadan kalacak ve Dünyamız daha kusursuz bir küre şeklini alacak. Bununla beraber okyanus suları kutuplara doğru birikmeye başlayacak ve yüksek ihtimalle kıtalar birleşerek çok daha büyük ve tek kıta şeklini alacak. Bununla birlikte mevsim geçişleri çok hızlı olacaktı. Peki sizce bitti mi?

Dünyamızın dönüşünden dolayı etrafında atmosfer ile birlikte bir manyetik alan oluşturuyor. Bu manyetik alan bizi bir çok zararlı ışınlardan, gelecek olan gök taşlarından koruyor. Dönme ortadan kalktığı için bizi koruyan manyetik alanda ortadan kalkacak ve Dünyamız savunmasız hale gelecek.

Peki en sonda ne olacak? Zamanla atmosferimiz kaybolacak ve atmosferin kaybolmasıyla Dünyadaki su yok olacak, gezegenimiz aynı Mars gibi kızıl bir gezene dönüşecek.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar