Çarşamba, Kasım 30, 2022
Ana SayfaEğitimDünyanın Döndüğünü Neden Hissetmiyoruz?

Dünyanın Döndüğünü Neden Hissetmiyoruz?

Dünyanın döndüğünü neden hissetmiyoruz? Dünyamız kendi etrafından tam 1280 km hızla dönüyor. Bu muazzam bir hız. Peki biz neden bu hızı hissetmiyoruz? Bu kadar büyük olan bir gezegen dönerken neden bunu hiçbir duyu organımız ile hissetmiyoruz? İşte yazımızın detayları…

Dünyanın Döndüğünü Neden Hissetmiyoruz?

Dünyanın Döndüğünü Neden Hissetmiyoruz? Dünya. Üstünde yaşadığımız ve bugüne kadar bizim bildiğimiz yaşam olan tek gezegen. Bu koca gezegen kendi etrafında tam 1280 km hızla dönüyor fakat biz bunu hiçbir duyu organımızla hissedemiyoruz.

Aslında bunun çok basit ve anlaşılabilir bir sebebi var. Dünyamız 1280 km hızla dönüyor. Fakat bu, bu kadar büyük bir yapıda olan bir gezegen için çok büyük bir hız ifade etmiyor. Yani 1 saatte sadece 15 derecelik bir açı kadar yol almış oluyor. Buda sanayide 0.0041 gibi çok küçük bir sayıya denk geliyor. Dünyamız açısal olarak çok yavaş döndüğü için biz dünyanın döndüğünü hissetmiyoruz.

Dünyamız ile birlikte dağlar, denizler, atmosfer ve bizler ve aslında gördüğümüz her şeyde onunla birlikte dönüyor. Fakat yukarda açıkladığımız açısal olarak çok yavaş olması bizim bunu hissetmemizi engelliyor.

Dünya Birden Dursa Ne Olur?

Bunu başka bir örnek ile açıklayacak olursak, örneğin uçakla seyahat ederken gözlerimizi kapatsak uçtuğumuzu veya bir uçakta olduğumuzu anlamayız. Halbuki çok yüksekte ve çok yüksek hızlarda hareket ediyoruz. Fakat biz bunu hissedemiyoruz. Dünyamızın dönüşünü hissetmemizi bu duruma benzetebiliriz.

Peki Dünyanın Dönüşünü Nasıl Hissedebiliriz?

Şimdi size yine günlük hayattan bir örnek vererek bu durumu açıklayalım. Bir arabada giderken yine her zaman olduğu gibi biz yer değiştirdiğimi hissetmeyiz. Fakat bu arabanın birden hızlandığını ve yavaşlandığını düşün. Hissetiniz değil mi? Hızlandığı zaman geriye doğru, yavaşladığı zaman ise ileri doğru hareket alırız. Aynı durum Dünyamız içinde geçerli. Eğer dünyamız anlık olarak hızlanıp yavaşlıyor olsaydı biz bunu çok sert bir şekilde hissederdik ve emin olun hiç iyi olmazdı.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?