Eğitim Felsefesi Nedir?

Eğitim felsefesi nedir? Eğitim felsefesinin amacı hem bireyi hem de topluma fayda sağlamaktır. Eğitim felsefesinin 4 tane temeli vardır. Esasicilik, Yeniden Kurmacılık, İlerlemecilik ve Daimcilik. İşte eğitim felsefesi ve temelleri.

Eğitim Felsefesi Nedir?

Eğitim felsefesi, eğitimin her alanında kuramlar geliştirmektir. Sonuç alınamayan eski eğitim sistemlerdeki, pratik ve teorik karşılaştırmasını yapar ve yenilerini üretir. Eğitim felsefenin 4 farklı akımı vardır.

Eğitim Felsefesi Nedir?

Esasicilik

Eğitimde başarılı olmak istiyorsak bazı esaslara uygun şekilde davranmak gerekir. Esasicilik’te eğitimdeki esasların uygulanmasının başarıya getireceğini savunur. Esasiciliğin temeline bakacağımız zaman ezber ve tekrar yapmak üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan da eski bir tekniktir. Tekniğin esası ise okumak ve yazmak üzerine kurulmuştur.

Yeniden Kurmacılık

Aslında adı üstünde bir sistemdir. Olan şeyleri değiştirip yeniden kurmaktan ve oluşturmaktan yola çıkılmıştır. Avrupa da en çok kullanılan tekniklerden biridir çünkü bu teknik ile öğrencilere ezberleyerek öğretmek değil, eğlenerek öğretmen esas alınmıştır. Biliyoruz ki her yıl müfredat değiştirilir. Bunun sebebi yeniden kurmacılık zihniyetidir. Bir konu müfredata eklenip o yıl boyunca işlenir, istenilen sonuç alınmazsa ile o konu müfredattan kaldırılır ve yerine yenisi eklenir. Yeniden kurmacılık felsefesi yenilikçi olduğu için teknolojiyi oldukça önemser ve kullanır. Sorgulayıp araştıran bir toplum yaratmayı amaçlayan yenilen kurmaclık felsefesi huzurlu ve başarılı bir toplum kurmayı savunur.

İlerlemecilik 

”Değişmeyen tek şey değişimdir” cümlesini herkes duymuştur. İlerlemecilik felsefi tamda bu cümle üzerine kurulmuştur. Ünlü filozof Heraklietos’un savunduğu düşünce ile eğitim sisteminin sürekli değişip gelişme amaçlanmıştır. İlerlemecilik felsefesinde en çok kullanılan yöntem ise deneme – yanılma yöntemidir. Sürekli yeni şeyler deneyerek işe yarayan ve olumlu sonuçlar alınan uygulamaları eğitime enjekte etmektedir.

Daimcilik

Edebiyat, dil bilgisi, tarih ve felsefe. Daimcilik tamamen bu dersler üzerine kurulmuş bir felsefedir. Burada mesele öğrencinin eğitim hayatı değil eğitim hayatından sonra eline alacağı iş hayatı ve sosyal hayatlarında nasıl davranmaları gerektiğini öğretmektir.

Eğitim Felsefesinin Temsilcileri

 Nel Noddings – Eğitim Felsefesi

 Bertrand Russell – Sorgulayan Denemeler – Bilimsel Bakış

 Barry Sanders – Öküzün A’sı-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!